KREDİ NOTUNU BELİRLEYEN RESMİ KURUMLAR

Kredi Notunu Belirleyen Resmi Kurumlar

Kredi notu, ilk olarak Merkez Bankası ve BDDK tarafından alınan karar ile uygulanmaya başlamıştır.

 Bu not çok önemli ve güvenilirdir. Bunun nedeni de bütün rakamların, yapılan işlemler doğrultusunda belirli yüzdeler ile ortaya çıkmasıdır. Yani reel veriler ile kredi notu hesaplanır ve kredi notu sahibine bildirilir. Bu puanın oluşması ile birlikte bankalar daha net adımlar atabilmektedir. Aynı şekilde kredi veya kredi kartı kullanacak olan kişiler de daha dikkatli bir şekilde hareket edebilmektedir. Kredi notu, bankaların kredi konusundaki politikalarını da belirlemiştir. Şöyle ki bazı bankalar kredi notu yüksek olan kişilere daha uygun kredi kullanma imkanı sağlamaktadır. Kredi notunun genel anlamda düşük olması demek bankaların kredi avantajlarından yararlanamaması demektir. Bir kişinin kredi notunun düşük olması o kişinin geçmiş dönemlerde bankalar ile olan ilişkilerinin kötü olması demektir. Alınan bir kredinin borcunun ödenmemesi, kredi kartlarının taksitlerinin gecikmeli ödenmesi gibi durumlarda kredi notunda ciddi bir düşüş meydana gelmektedir. Kredi notu öğrenme ile birlikte bankalara olan kredi başvuru stratejisinin belirlenmesi daha net olmaktadır. Kredi notu düşük olan bir kişi ödemelerini düzene koyarak daha sonraki dönemlerde kredi başvurusu yapmayı düşünebilir.

Kredi notu: BDDK, Findeks ve Kredi Kayıt Bürosu ile işbirliği yapılarak ortaya çıkmaktadır. Buradan alınan veriler üzerinde etkili olan yüzdeler sayesinde bir not oluşur. Kredi notu, aynı zamanda kredi notu ile ilgili bilgi veren sitelerden de öğrenilebilmektedir. Kredi notu, bankaların internet şubeleri üzerinde yer alan kredi notu öğrenme siteleri aracılığıyla da kolay bir şekilde belirlenmektedir. Sayısal veriler ile birlikte ortaya çıkması nedeniyle bankalar da kredi notuna çok güvenmektedir. Kredi notunun kullanıldığı alanlar bireysel ve kurumsal alanlardır. Findeks üzerinden alınan kredi notu ile ilgili paketlerde aynı zamanda risk raporu, kredi değerlendirme ve kredi danışmanlığı hizmetleri de verilebilmektedir.
https://www.kredinotu.name.tr/kredi-notum-dusuk-nasil-kredi-cekerim

Resmi kurumlar üzerinden alınan kredi notunda periyodik olarak düzenlemeler yapılabilmektedir. Bu düzenlemeler ile birlikte notun stabil kalmasının önüne geçilir. Yani kredi notunu her zaman geliştirme ve yükseltme olasılığı vardır.

 

185
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS