• Devlet Bahçeli: ''Ülkücüyüm diyen...''
  • Erdoğan'dan yine olay olacak ''Hayır'' çıkışı
  • PKK'ya darbe üstüne darbe ! 33 terörist öldürüldü
  • 3 milyon mülteci Türkiye yolunda !
  • Adil Gür'den referandum anketi
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

KUZEY KORE NÜKLEERDEN VAZGEÇMEK İÇİN ŞART KOŞTU !

Kuzey Kore nükleerden vazgeçmek için şart koştu !

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı, nükleer denemelerin son bulması için şartını açıkladı.

Kuzey Kore'nin, ABD ve Güney Kore'nin ortak askeri tatbikatlara ara vermesi durumunda nükleer denemelerden vazgeçmeye hazır olduğu belirtildi.

New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda düzenlenen "Sürdürülebilir Kalkınma için Gündem 2030" başlıklı Yüksek Düzeyli Tematik Toplantı'ya katılan Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Su Yong, "Kore yarımadasında nükleer savaş tatbikatları durdurulsun, sonra da biz nükleer denemelerimize son vermeliyiz." dedi.

Pyongyang'ın nükleer caydırıcılık hakkı olduğunu savunan ve ülkesinin uluslararası yaptırımlarla korkutulamayacağını söyleyen Ri, tatbikata ara verilmesinin bölgedeki gerginliği azaltacağını ve görüşmeler için kapı açacağını ifade etti.

Mücadeleci tavırların sürdürülmesinin sadece iki ülke için değil, tüm dünya için de yıkıcı sonuçlar vereceğini vurgulayan Ri, Kuzey Kore'nin ABD hükümetinin Pyongyang'a karşı yürüttüğü düşmanca politikasından vazgeçmesine ve tatbikatı durdurmasına aynı şekilde karşılık vereceğini açıkladı.

Ri, tatbikatın "belirli bir süre, birkaç yıl" için durdurulmasının iki ülke arasında ve tüm dünyada yeni olanaklar sağlayacağını kaydetti.

ABD'nin gücünü diğer ülkelerin de Pyongyang'a yapılan baskıya katılması için kullandığını belirten Ri, "Kuzey Kore gibi küçük bir ülkenin ABD ve veya dünya için bir tehlike olamayacağını" söyledi.

Dünyada ABD'nin Kore yarımadasında daha fazla askeri tatbikat yapmayacağının konuşuluyor olmasının "muhteşem bir şey olacağını" ifade eden Ri, bunu tek bir ülkenin dahi ABD'ye söylemediğine dikkati çekti.

Ri, "Büyük ülkeler bize sakin olmamızı söylüyor. Bizim için bu, ölümümüzü kabul etme ve bağımsızlık hakkımızı reddetmemiz gerektiği anlamında bir cümle." diye konuştu.

Güney Kore ve ABD, bölgede geçen ayın ikinci haftasından bu yana ortak askeri tatbikat düzenliyor. Gelecek hafta da sürmesi beklenen tatbikata 300 bini Güney Kore, 15 bini ABD'den toplam 315 bin asker katılıyor.

Kore basınında, Güney Kore ve ABD'nin her yıl düzenlediği ortak tatbikata katılan asker sayısının, bu kez önceki dönemlere göre iki kat arttığı haberleri yer almıştı.

AA
309
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS