• Erdoğan noktayı koydu: ''İspat et istifa edeceğim''
  • Başbakan'dan flaş seçim barajı açıklaması
  • 15 Temmuz ile ilgili gündemi sarsacak Devlet Bahçeli iddiası
  • Gözaltına alınmıştı; Atatürk'e benzeyen Göksel Kaya serbest
  • İşte Tunceli'de öldürülen teröristler
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

MEHMET ALİ TALAT, ADÜ’DE ‘KIBRIS SORUNUNU’ ANLATTI

Mehmet Ali Talat, Adü’de ‘Kıbrıs Sorununu’ Anlattı

KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ADÜ'de düzenlenen "Kıbrıs Sorunu" konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ADÜ'de düzenlenen "Kıbrıs Sorunu" konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

ADÜ Genç Liderler Topluluğu tarafından düzenlenen ve KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın konuşmacı olarak katıldığı "Kıbrıs Sorunu" adlı konferans, AİSYEM Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Konferanstan önce Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Ali Sarılı'yı makamında ziyaret eden Mehmet Ali Talat, ADÜ'de bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirirken; Rektör Yardımcı Prof. Dr. Mustafa Ali Sarılı da, Mehmet Ali Talat'ı ADÜ'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Konferansa ADÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Ali Sarılı, Genel Sekreter V. Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aslan, Mehmet Ali Talat'ın eşi Oya Talat, akademik ve idari personelin yanı sıra öğrenciler katıldı.

Kıbrıs sorununun uzun soluklu bir sorun olduğunu ve bu sorunun çözümüyle ilgili ilerlemelerin olduğunu söyleyen KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorununun tarihçesi, Annan Planı ve ortaya çıkan yeni siyasi gelişmeler ile Kıbrıs Türklerinin bu süreçlerdeki durumu hakkında açıklamalarda bulundu.

TÜRKLERİN KARŞI OLDUĞU GÖRÜŞÜ SİLİNDİ

Talat, Nisan 2004'te KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde yapılan referandumlar ile oylamaya sunulan, Türkler tarafından kabul gördüğü halde Rum tarafının red oyu kullanmasıyla hayata geçirilemeyen Annan Planı ile Türklerin dünya tarihindeki Kıbrıs Sorunu çözümüne karşı oluşu imajının silindiğinin altını çizdi.

Kıbrıs'ın geçmişten günümüze kadar birçok müzakereye şahit olduğunu belirten Talat, "Kıbrıs çözümü için biz de çalışıyoruz. Var gücümüzle çözüm sürecini desteklemeye devam edeceğiz. Umudumuz, seçimlerden dolayı müzakerelerde olan bu yavaşlamanın, seçimlerden sonra hızlanarak bir sonuca varmasıdır" şeklinde konuştu.

Konferansta öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Talat'a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Ali Sarılı tarafından teşekkür belgesi ve çiçek takdim edildi.

İHA
79
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS