• Başbakan'dan flaş seçim barajı açıklaması
  • Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na şok sözler
  • 15 Temmuz ile ilgili gündemi sarsacak Devlet Bahçeli iddiası
  • Gözaltına alınmıştı; Atatürk'e benzeyen Göksel Kaya serbest
  • İşte Tunceli'de öldürülen teröristler
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

MEYVE SUYU, ÇAY VE KAHVE SUYUN YERİNİ TUTMAZ

Meyve Suyu, Çay Ve Kahve Suyun Yerini Tutmaz

ADANA'da Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışabilmesi için gereken en temel maddenin su olduğunu; çay, kahve, çorba,...

ADANA'da Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışabilmesi için gereken en temel maddenin su olduğunu; çay, kahve, çorba, meyve suyu gibi içeklerin suyun sağladığı faydaların yerini tutmayacağını söyledi.

Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, vücudumuzun yüzde 60-70'ini suyun oluşturduğunu, bu miktarın günde 1,5-2 litresinin çeşitli yollarla dışarı atıldığını anlattı. Akgül, "İnsan metabolizması yüzde 1'lik bir su kaybını bile hissederken bu oran daha da yükseldiğinde hayati risk oluşturacak boyutlara ulaşabiliyor. Bu yüzden su oranını dengelemek çok önemli. Yetersiz su tüketiminde idrarın rengi gerekli sinyalleri vermekte. Eğer idrar rengi koyu sarıysa su tüketiminin yetersiz olduğu sonucuna varabiliriz. Böyle bir durumda günlük su tüketim miktarı attırılmalı ve belirtilerin ortadan kalkması beklenmeli" diyor.

ÇAY-KAHVEYİ ÇOK TÜKETENLER BOL SU İÇSİNLER

Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketilmediğinde vücudun kendisi için gerekli suyu kullanarak metabolizmayı susuz bırakmaya başladığını ve bu noktada metabolizmanın doğal işleyişinden uzaklaştığını anlatan Gizem Akgül, günlük sıvı tüketiminin fazla olmasının su tüketiminin de yeterli olduğu anlamına gelmediğini vurguladı. Çay, kahve, çorba, meyve suyu gibi içeceklerde de su bulunmasına rağmen suyun sağladığı faydaların yerini tutmayacağını kaydeden Akgül, "Diğer içecekler günlük su ihtiyacımızı karşıladıktan sonra içilmeli. Özellikle gün içinde sürekli çay ve kahve tüketenler, bu içeceklerde de su bulunduğunu düşünerek günlük ihtiyaçlarını karşıladıklarını düşünüyorlar. Aksine fazla çay ve kahve tüketimi, diüretik etki yaparak vücuttan daha fazla su atılmasına sebep oluyor. Sık çay-kahve tüketen kişiler daha fazla su içmesi gerekiyor. Su, metabolizmanın hızını arttırır, tokluk hissi oluşmasını sağlar. Kas kaybını ve kilo kayıplarına bağlı sarkmaları önlemede yardımcı görev görür. Vücuttaki ödemin atılmasını sağlar, cildin kurumasına engel olur. Sindirimin sisteminin düzenli çalışmasını, metabolik atıkların dışarı atılmasını sağlar. Beyin fonksiyonlarının çalışmasına yardımcı olur"diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

DHA
81
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS