• İngiliz Parlamentosu’ndan şok Türkiye raporu
  • Ailesiyle birlikte sokakta kalınca
  • CHP'den sürpriz erken seçim iddiası
  • Amerika-Rusya PYD ile kol kola
  • Sosyal medyada linç ettiler
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ AKÇAY, AK PARTİ’NİN DOKUNULMAZLIK TEKLİFİNİ DEĞERLENDİRDİ

Mhp Grup Başkanvekili Akçay, Ak Parti’nin Dokunulmazlık Teklifini Değerlendirdi

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "Ocak ayından beri devam eden tartışmaları eğer gerçekten sona erdirmek istiyorsa AKP terörle, teröristle gerçek bir...

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "Ocak ayından beri devam eden tartışmaları eğer gerçekten sona erdirmek istiyorsa AKP terörle, teröristle gerçek bir mücadele yapmak istiyorsa öncelikle MHP'nin ortaya koyduğu Anayasa'nın 14, 76 ve 83'üncü maddelerinde ve iç tüzükte açık olan hükümleri işletmemiz gerekir" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Akçay, TBMM'de gazetecilerin sorularını cevapladı. Akçay, AK Parti'nin verdiği dokunulmazlık teklifine ilişkin olarak, "Teklifin konuyu asıl bağlamından koparma ve teröre destek veren HDP'li milletvekillerini perdeleme gayreti olarak bilinmesini istiyoruz. Biz hala MHP olarak bu önerilerimizin son derece mantıklı bir şekilde kabul edilebileceğini öngörüyoruz. Diyelim ki bu anayasa değişikliği çıktı. Peki hemen ertesi günü yine benzeri bir dokunulmazlık fezlekesi geldiğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi ne yapacak? Tekrar bir anayasa değişikliğine mi gidilecek? Bu soru fevkalade önemlidir. AKP'nin bu anayasa değişikliğinde de samimi olmadığını düşünüyoruz. Her ne kadar sayısı 316 olarak ifade edilse de fireleri de olacaktır. Zaten böyle bir değişiklik geçmezse bunu referandum konusu yapmayacaklarını ifade ettiler. Buradan da çok gönüllü olmadıkları ortadadır" dedi.

Akçay şunları kaydetti:

"Ocak ayından beri devam eden tartışmaları eğer gerçekten sona erdirmek istiyorsa AKP terörle, teröristle gerçek bir mücadele yapmak istiyorsa öncelikle MHP'nin ortaya koyduğu Anayasa'nın 14, 76 ve 83'üncü maddelerinde ve iç tüzükte açık olan hükümleri işletmemiz gerekir. Bu aynı zamanda Meclis iradesinin de terörle mücadele konusunda irade koymasını da ortaya koyacaktır. Aksi taktirde bu anayasa değişikliğini şu şekilde de yorumlamak mümkündür; bu anayasa hükümleri ve Meclis iradesi de bir noktada bypass edilme gayretinde. Bu konuda MHP olarak önümüzdeki günlerde yeni adımlarımız da olacaktır."

Teklif Genel Kurula geldiğinde tavırlarının ne olacağı konusunda ise Akçay, "Bu tartışmalar teröre ve teröriste destek veren HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda çıktı. Sonra da işi sulandırmaya ve kapsamı genişletilmeye başlandı. Anayasa değişikliğinden sonraki terör örgütlerine destek veren vekillerin dokunulmazlıklarıyla ilgili bir dosya geldiğinde tekrar anayasa mı değiştireceğiz? Meclis niçin var? Cumhurbaşkanı da tutarlı olacaksa MHP'nin bu önerilerini kabul etmek zorundadır" dedi.

İHA
27
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS