• Başbakan'dan flaş seçim barajı açıklaması
  • Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na şok sözler
  • 15 Temmuz ile ilgili gündemi sarsacak Devlet Bahçeli iddiası
  • Gözaltına alınmıştı; Atatürk'e benzeyen Göksel Kaya serbest
  • İşte Tunceli'de öldürülen teröristler

SÜRYANİLERE ALMANYA'DAN İNCELEME

Süryanilere Almanya'dan inceleme

Süryanilerin Müslümanlar ile anlaşmazlığını, Almanlar incelemeye aldı..

MARDİN'in Midyat İlçesi'nde Süryaniler ile Müslüman köylüler arasındaki mahkemelik olan arazi anlaşmazlığı ile ilgili Almanya Başbakanı Angela Merkel'in iddiaları yerinde incelemekle görevlendirdiği Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, incelemelerde bulundu. Süryaniler, arazi anlaşmazlığı nedeniyle Müslüman köylülerin iftiralarına maruz kaldıklarını, maksatlı saldırılar nedeniyle hedef haline getirildiklerini öne sürdü. Müslüman köylüler manastır tarafından arazilerine el konulduğunu iddia etti.

Midyat'ta Yayvantepe Köyü Muhtarı İsmail Erkan, Eğlence Köyü Muhtarı Süleyman Düz, Çandarlı Köyü Muhtarı İsa Dilek, Mor Gabriel (Deyrulumur) Manastırı'nın, Yayvantepe, Eğlence ve Çandarlı köyleri sınırları içerisindeki meşe ağaçlarından oluşan 100 hektar ormanlık alanı, çevresini duvarlarla çevirerek işgal ettiğini ileri sürüp Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Deyrulumur Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün, muhtarların suçlamalarının haksız ve mesnetsiz olduğunu belirterek, “Her şeyden önce Yayvantepe ve Eğlence Köyü ile manastırımız sınırları dahilinde olduğu Güngören Köyü arasında kadastro çalışma alanı sınırının tespiti hususunda ihtilaflar yaşanmıştır. Bu konudaki davalar halen devam etmektedir. Hakkımızda saldırıların bu şekilde devam etmesi halinde, yaşanacak olan olumsuzluklara karşı tüm hukuk yolları denendikten sonra, ihtiyaç duyulması halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne ve Avrupa Birliği’nin ilgili komisyonlarına başvurulacaktır” dedi.

Ortadoğu'da Süryaniler'in merkezi durumundaki Mardin'in Midyat İlçesi'nde Süryani ve komşu Müslüman köyleri arasındaki sıkıntılar Almanya'daki Süryani Federasyonu tarafından Almanya Başbakanı Angela Merkel'e rapor halinde iletildi. Markel'in iddiaları araştırması talimatanı verdiği Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, Midyat'a gelerek Süryani Kültür Derneği ile ‘Süryaniler'in Kudüs'ü kabul edilen 1600 yıllık Mor Gabriel Manastırı'nı ziyaret etti. Gazetecilerin alınmadığı görüşmede Midyat Süryani Kültür Derneği yöneticileri, Müslüman köyleri Yayvantepe, Eğlence ve Çandarlı muhtarları tarafından asılsız iftiralar ve maksatlı saldırılar nedeniyle hedef haline getirildiklerini bu nedenle tedirgin olduklarını iddia etti.

Mor Galriel Manastırı’nda ayine katılan Büyükelçi Cuntz, Metropolit Samuel Aktaş ile görüştü. Metropolit Samuel Aktaş yönetimindeki ayinede katılan Dr. Eckart Cuntz’a burada ev yapımı ‘Shilluh' ismi verilen şarap hediye edildi. Büyükelçi Cuntz'e sorunları anlatan Süryani cemaatinin ileri gelenleri, Kurtuluş Savaşı'nda işgal güçlerine karşı göğüs göğüse çarpışarak şehit düşen ve Çanakkale Şehitliği'nde yatan Süryaniler'in sahip oldukları bazı vatandaşlık haklarını alamadıklarını savundu.

Süryaniler, devletin belli kurumlarında yönetici olamadıklarını anlatırken, Müslüman din adamlarının sahip olduğu özlük haklara sahip olmadıklarını, dillerini öğretemedikleri, dernek olarak sosyal ve kültürel alanlarda yapmak istedikleri faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde çeşitli zorluklarla karşılaştıklarını dile getirdi. Büyükelçi Dr. Eckart Cuntz ise, Midyatlı Süryanilerin yaşadıkları sorunları rapor haline getirerek, yetkililere iletileceğini kaydettikten sonra Ankara'ya döndü.

MÜSLÜMAN KÖYLÜLER: MANASTIR ARAZİLERİMİZE EL KOYDU

Yayvantepe Köyü Muhtarı İsmail Erkan, köylerine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Mor Gabriel Manastırı ile yıllardır komşu olduklarını belirterek, “Yıllardır Manastır ile Süryani köylülerle kardeşçe yaşıyoruz. Aramızda hiç bir sorun yoktu. 1 yıl önce arazilerde kadastro çalışması yapıldı. Bu çalışmalar sırasında Süryaniler köylerimize ait orman arazilerini manastır topraklarına haberimiz olmadan dahil ettiler. Biz de buna karşı çıkarak dava açtık” dedi.

Mor Gabriel Manastırı'nda Süryani çocuklarına kaçak şekilde dini eğitim verildiğini iddia eden muhtar Esmail Erkan, “Devletin izni olmadan manastırda Süryani çocuklarına dini eğitim veriliyor. Bu çocuklar Devlet okullarında da normal eğitim gördükleri sırada çocuklarımıza Hırıstiyanlık propagandası yapıyorlar. Biz bunu istemiyoruz ve buna son verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Milliyet

 

1112
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS