• Dursun Özbek'ten Hakan Şükür ve Arif Erdem açıklaması
  • İstanbul'da taksici dehşeti
  • Bakan kıdem tazminatı için yeni tarih verdi
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan ''Hayır'' çadırında
  • Marketlerde ve mağazalarda naylon poşet devri bitiyor
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

ÖDEMİŞ’TE PATATES ÜRETİCİLERİNE ’SERTİFİKALI TOHUM’ UYARISI

Ödemiş’te Patates Üreticilerine ’Sertifikalı Tohum’ Uyarısı

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aka, patates üretimiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunarak üretimle ilgili tedbirleri paylaştı.

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aka, patates üretimiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunarak üretimle ilgili tedbirleri paylaştı. Aka, patateste zararlı organizmaların temiz bölgelere bulaşmasını önlemek adına zorunlu uygulamalar hakkında üye üreticileri bilgilendirdi.

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aka, patates üretimiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Zararlı organizmaların temiz bölgelere bulaşmasını önlemek için yapılan zorunlu uygulamalar hakkında bilgi veren Aka, "Bilindiği üzere patates çeşitli iklim koşullarına kolayca adapte olabilmesi, ucuzluğu, alternatif bitkilerle kıyaslandığında birim alandan fazla verim alınması, besin değerinin yüksek oluşu gibi nedenlerden dolayı ülkemizde değişik bölgelerde yaklaşık 200 bin hektar gibi alanda üretimi yapılan ihracat ve ithalata konu olan önemli bir üründür. Patates tarımında çeşit seçimi kadar sağlıklı tohumluğun kullanılması ve münavebe yapılması da verim artışında son derece önemlidir" dedi.

YÖNETMELİKLERE UYMAYANLAR CEZALANDIRILACAK

Karantina tedbirleri ve alınan yasal önlemleri aktaran Latif Aka, "Karantinaya tabi zararlı organizmalarla ilgili olarak alınan karantina tedbirleri sonucunda verimli topraklarımız patates üretimine kapatılmaktadır. 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında uygulanan karantina tedbirleri ve alınan yasal önlemler, zararlı organizmaların temiz bölgelere bulaşmasını önlemek için yapılan zorunlu uygulamalardır. Bu kapsamda, patates üretiminin geleceği için son derece önemli olan tedbirlere uyulması gerekmektedir. Bu itibarla, patates üretiminde mutlaka sertifikalı tohumluk kullanılması, menşei bilinmeyen patateslerin asla tohumluk olarak kullanılmaması gerekiyor. 12 Ocak 2011 tarih ve 27813 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan Bitki Pasaportu Sistemi ve Operatörlerin Kayıt Altında Alınması Hakkında Yönetmeliğin ilgili hükümlerinde geriye doğru izlenebilirliği sağlamak adına patates üreticilerinin kayıt yaptırmaları ve münavebeyle ilgili olarak belirtilen hususlara uymaları, ilgili yönetmelik hükümlerine uymayanlar hakkında cezai işlemlerin yapılacağı belirtiliyor. İhracata konu patateslerin analiz sonucu gelinceye kadar yerinde bekletilmesi ve satılmaması, depolarda her tarla üretiminin karıştırılmadan ayrı ayrı muhafaza edilmesi, daşka üreticilere ait Bitki Pasaportu Kayıt Sertifikasının asla kullanılmaması yönünde üreticilerin uyarılması hususunda gereğinin yapılmasını rica ederiz" şeklinde konuştu.

İHA
61
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS