• Adana'da kanlı gece ! 5 ölü
  • Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar
  • PKK'dan kaçan terörist yaşadıklarını anlattı
  • Dursun Özbek'ten Hakan Şükür ve Arif Erdem açıklaması
  • İstanbul'da taksici dehşeti
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

ÖĞRENCİLERE ’KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI’ AŞILANIYOR

Öğrencilere ’Kitap Okuma Alışkanlığı’ Aşılanıyor

Samsun'un Çarşamba ilçesinde bulunan Helvacalı İlkokulu'nda geliştirilen proje ile öğrencilere kitap okuma alışkanlığının kazandırılması hedefleniyor.

Samsun'un Çarşamba ilçesinde bulunan Helvacalı İlkokulu'nda geliştirilen proje ile öğrencilere kitap okuma alışkanlığının kazandırılması hedefleniyor.

Helvacalı İlkokulu'nda gerçekleştirilen "Sürekli Sürdürülebilir Okuma Alışkanlığı" projesi ile öğrencilere kitap okuma alışkanlığının kazandırılması ve kitaplara daha kolay ulaşılabilmesi için klasik kütüphane yerine okul koridorunda bir köşe oluşturuldu. Okul koridorunda bulunan kitaplıktan aldıkları kitapları okuyan öğrenciler okuma alışkanlığı kazanırken, okudukları kitapların kendilerine büyük fayda sağladığını söylediler.

Proje hakkında açıklamada bulunan Helvacalı İlkokulu Müdürü İsa Kuru, "Sürekli sürdürülebilir okuma alışkanlığını öğrencilerimize yerleştirebilmek, çocuklarda okuma alışkanlığını sağlamak amacıyla böyle bir proje düşündük. Öğrencilerimiz otokontrol sistemi ile kendilerinin ne kadar kitap okuduklarını oluşturulan çizelgeden görebiliyor. Bu çizelgelerin aylık takiplerini yapıyoruz. Daha sonra her ay sınıflarda okuma şampiyonlarını belirliyoruz. Bu projeye mart ayında başladık. Başlangıç olarak 1 buçuk sene devam ettirmeyi düşünüyoruz. Her ay düzenli bir şekilde okuma şampiyonlarımızı seçeceğiz. Onlara ödüller vereceğiz. Proje ile ilgili velilerimizle ikili görüşmelerimizde çocuklarının kitap okuma isteği hakkında yaşadıklarını anlatıyorlar. Velilerimizin bu görüşleri de bizim doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Bir de çocuklarımızın görsel zenginliğiyle, kolay ulaşılabilirliği ve dikkatini çekecek bir alan oluşturarak onların burada kitap okuma isteklerini artırmak istiyoruz. Klasik kütüphane ortamından ziyade öğrencilerin daha kolaylıkla ulaşabileceği bir alan oluşturmak istedik. Okuma alışkanlığı öğrencilerimize birçok fayda sağlıyor.Özellikle okuduğunu anlama noktasında ciddi bir fayda gösteriyor. Kendilerini genel kültür anlamında geliştirmelerini sağlıyor" dedi.

Öğrenciler ise klasik kütüphane yerine, kitaplara daha kolay ulaşılan ve görsel anlamda zenginliği bulunan yerde kitap okumalarının kendileri için daha eğlenceli ve keyifli olduğunu belirterek, kitap okudukları için derslerinde başarılı olduklarını söylediler.

İHA
62
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS