• Erdoğan'dan sürpriz AB çıkışı
  • Terör örgütü İsviçre'de Erdoğan'ı hedef gösterdi
  • Merkel'i zorlayan Erdoğan sorusu
  • Bulgaristan, Milletvekili Aziz Babuşçu’ya ’giriş yasağı’ koydu
  • Yunanistan adalardaki sivillere silah eğitimine başladı
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

OKTAY VURAL: DOKUNULMAZLIK TEKLİFİNE 'DESTEK' OLACAĞIZ

Oktay Vural: Dokunulmazlık Teklifine 'Destek' Olacağız

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti'nin dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifine destek vereceklerini açıkladı.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti'nin dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifine destek vereceklerini açıkladı.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis'te yaptığı basın toplantısında terörle mücadelenin bir bütün olduğunu belirterek, AK Parti'nin dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik TBMM'ye sunduğu anayasa değişikliği teklifine destek olacaklarını bildirdi. Oktay Vural, Anayasa'da dokunulmazlıklarla ilgili çeşitli maddelerde yer alan düzenlemeyi geçici bir maddeyle askıya alınmasının hukuki mahsurları olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: "Bu konudaki tüm sorumluluk AKP ve CHP'nin üzerinde olacaktır. Bu bakımdan gerek komisyonda gerek meclis zemininde açık kapı bırakmayacak, hukuki labirentlerden faydalanmayacak anayasa mahkemesi tarafından iptal edilmemesine yönelik önerilerimizi elbette sunacağız. Ne olursa olsun MHP, kişisel beklentiler ya da şahsıyla ilgili değil Türkiye'nin bekasına yönelik bu tehditler varken bunların siyasi uzantılarının dokunulmazlıktan faydalanmasını temin etmek yargının bu konudaki taleplerine hayır demek mümkün değildir. O bakımdan devletin bekasını düşünerek bu konuda kalıcı bir düzenleme yapmakta dahi imtina etmelerine rağmen sadece geçici düzenlemeye de yerlerini de genişletiyoruz. MHP olarak bu konuda kendilerinin bu mütereddit partilerinin parlamento zemininde oluşabilecek firelerini de dikkate alarak bu konuda açık ve kesin desteğimizin de bu dokunulmazlıkların geçici de olsa kaldırılacağının arkasında olacağını ifade etmek istiyorum. Parlamentoda açık bir şekilde bu beyanı kapalı kapılar ardında bu tereddütlerle böyle bir girişimi de akamete uğratmak isteyebilirler. Kendi içlerinde oluşabilecek bir fireyi bu firenin de açıkçası atılacak adımı akamete uğratmamak için MHP, milletvekilleri olarak bu konuda destek verme konusunda tereddüt göstermeyeceklerini iletmek istiyorum."

"BU İŞİ SAVSAKLAMADAN TERÖRLE İLGİLİ FEZLEKELER ELE ALINMALI"

Oktay Vural geçici düzenlemeyle dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından yargıya da görev düştüğünü kaydederek şöyle devam etti: "Eğer geçici düzenlemeyle dokunulmazlıklar kaldırıldığı zaman yargıya da görev düşmektedir. Özellikle çağrım bu işi savsaklamadan bu işi uzattırmadan bu terör örgütüyle ilgili fezlekeler hakkında kararlarını hukukun üstünlüğü çerçevesinde oluşturmaları gerekmektedir. Önce Türkiye demeliyiz. Önce bekayı düşünmeliyiz. Demokrasiyi koruyacaksak her şeyden önce şiddet ve terörü demokrasi tarafından himaye görmesini engellememiz gerekmektedir. Eğer mücadele olacaksa desteğimizi ortaya koymaktan çekincemiz mümkün değildir."

"OYNAMAK İSTEMEYENLERİN YENİNİ GENİŞLETTİK"

Oktay Vural, "CHP'de destek vereceğini açıkladı" diyerek, "Referanduma gidilir mi? Nasıl bir sonuç beklersiniz" sorusuna şu yanıtı verdi: "Terörle ilgili fezlekeler konusunda çok nazlandılar AKP ve CHP. Bu nazlanma acaba Meclis Genel Kurulu'nda başka noktaya gider mi? Bu konuda eğer bir fireleri olma ihtimalini dikkate alarak bizde bunu destekleriz. 367 üzerinde bir oy çoğunluğuyla geçmesini bekliyoruz. Gönül isterdi ki 316 vekil irade beyanına imza atıyorsa keşke bu irade parmakları kaldırarak milletin huzurunda terörle ilgili mücadelede kararlı olduklarını gösterselerdi. Ama bunlar imtina ettiler. Oynamak istemeyenlere yerim dar diyenlere yerlerini genişlettik. Yerim dar geliyor diyenlere yerlerini de genişletiyoruz. Terörle ilgili fezlekeler konusunda yargının karar vermesini temin etmek üzere bu irade parlamentoda halkın iradesine başvurma olmaksızın geçeceğine inanıyorum."

DHA
60
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS