• Başbakan'dan flaş seçim barajı açıklaması
  • Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na şok sözler
  • 15 Temmuz ile ilgili gündemi sarsacak Devlet Bahçeli iddiası
  • Gözaltına alınmıştı; Atatürk'e benzeyen Göksel Kaya serbest
  • İşte Tunceli'de öldürülen teröristler

OTELİN HARİTASI ALBAYIN EVİNDEN ÇIKTI !

Otelin haritası albayın evinden çıktı !

Darbe girişimi sonraso başlatılan soruşturmada tutuklu Albay Süleyman Yarayan'ın evinden Erdoğan'ın kaldığı otelin haritası çıktı.

Fetullahçı darbe girişimine ilişkin soruşturmada, Sahil Güvenlik Komutanlığında yapılan aramada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otel ve Ege kıyılarına ait asetatlı haritalar ele geçirildi. Haritaların, Sahil Güvenlik botlarına mühimmat yükleme ve patlatma talimatı veren, tutuklu Albay Süleyman Yarayan'ın odasından çıktığı tespit edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasındaGenelkurmay'ın yanı sıra FETÖ'cülerin yuvalandığı Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda da arama yapıldı. Tutuklanan FETÖ'cü cuntacıların kanlı ihanet gecesine ilişkin ifadelerinde Sahil Güvenlik Komutanlığı Harekat Dairesi Başkanı Albay Süleyman Yarayan'a yönelik suçlamaları üzerine, Yarayan'ın odasına girildi.

HARİTALAR DOLAPTAN ÇIKTI

Savcılık talimatıyla, odadaki dolap ve çekmeceler açıldı. Odadaki tüm belgelere el konularak, incelemeye alındı. İncelenen evraklar arasında iki belge dikkat çekti. Belgelerden birinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o gece konakladığı ve ardından cuntacılar tarafından bombalananMarmaris'teki oteli de gösteren asetatlı harita olduğu belirlendi. Diğer belgenin ise yine oteli de içine alan Ege Denizine kıyısı olan tüm şeridi kapsadığı tespit edildi.

"HALKI KORKUTMAK İÇİN ATEŞ EDİN" TALİMATI

Soruşturma dosyasına giren bilgilere göre, TSK'dan ihraç edilen ve tutuklanan Albay Süleyman Yarayan, o gece Sahil Güvenlik botlarında görevli personele ihanet talimatı verdi. Yarayan,Ankara'da vatandaşın üzerinde korku yaratmak için "süpersonik" uçuşlar yapan uçaklara benzer bir taktiğin kullanılmasını istedi. Talimata göre Yarayan, "Botlarınıza mühimmat yükleyin. Belirli aralıklarla bu mühimmatları ateşleyin" dedi.

SAVUNMASI İNANDIRICI BULUNMADI

15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olması üzerine, kaçmaya çalışırken yakalanıp tutuklanan Yarayan'ın aynı zamanda darbe girişimden 5 gün önce harekete geçtiği belirtildi. Yarayan'ın sürekli Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı otelin yerini araştırıp, koordinatlarını öğrenmek istediği öğrenildi. Cezaevine gönderilen Yarayan'ın bu suçlamalara ilişkin, "İçişleri Bakanı Efkan Ala beni aradı. 'Sahil güvenliğini alın' dedi. Ben de botlara mühimmat yüklenmesi talimatını bu yüzden verdim" şeklindeki savunması ise inandırıcı bulunmadı.

Sabah
2942
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS