• Son ankette MHP'li seçmen sürprizi
  • Osmanlı torunu Nilhan Osmanoğlu'ndan Atatürk çıkışı
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
  • İğrenç olay ! Öğretmen erkek öğrencisiyle otomobilde yakalandı
  • ''Tavan fiyat yüzünden 20 bin kişi işsiz kalır''
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

OTOMOBİL KREDİLERİ YENİDEN YAPILANMA KAPSAMINA ALINMADI

Otomobil kredileri yeniden yapılanma kapsamına alınmadı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, katıldığı canlı yayında kredi kartı ve kredi borçlarına yönelik düzenlemeyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, katıldığı canlı yayında kredi kartı ve kredi borçlarına yönelik düzenlemeyle ilgili açıklamalarda bulundu. Canikli, toplamda 257 milyar lira kredi stokunun yapılandırma kapsamında olduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, NTV'de katıldığı canlı yayında kredi kartı ve kredi borçlarına yönelik düzenlemeyle ilgili açıklamalarda bulundu. Canikli, kredi kartına getirilen yeni düzenlemeye ilişkin "İç talepte düşüş söz konusu. Bu nedenle adım atıldı. O yüzden taksit oranını 12'ye çıkardık. İthalata dayalı tüketimi daraltmak amaçlarımızdan bir tanesi. İthal oranı yüksek alanlarda taksiti artırmadık hatta bazı alanlarda düşürdük" dedi.

Yapılandırmaların sadece bakiye için geçerli olduğunu söyleyen Canikli, "Yapılandırma sadece bakiye için geçerli. Bundan sonraki kullanılacak krediler için 72 ay geçerli değil 48 ay geçerlidir. Bu yapılandırma zorunlu değil. Biz bankalara 72 aya kadar yapılandırma yetkisi verdik. Bankalar tercihlerine göre kullanabilirler. Banka bir müşterisine borcu önce 50 aya yapılandırabilir. Sonra 72 ayı aşmadığı takdirde ikinci kez de yapılandırabilir. Burada şunu amaçlıyoruz. Her kredi kullanıcı aynı değil. Herkese genel bir uygulama optimal sonuç vermez. Esnek bir model oraya çıkarmak gerekiyordu" şeklinde konuştu.

"Taşıt kredileri yapılandırma kapsamında değil"

Canikli, taşıt kredilerinin cari açık hassasiyetinden dolayı yapılandırma kapsamında bulunmadığını belirtti.

Bankaların tüketiciyi zorlayacak faiz oranları uyguladığı takdirde bunu giderici görüşmeler yapabileceklerini belirten Canikli, "Normalde faizler müşteri ile banka arasında belirleniyor. Bu konuda müdahaleyi ancak kanun yoluyla yapabiliriz. O noktada bir problem çıkacağını düşünmüyorum. Sıkıntı ortaya çıkarsa mağduriyeti giderici adımlar atarız. Bankalar tüketiciyi zarara sokacak faiz oranları uyguladığı zaman bu, bize geliyor zaten biz de onlarla görüşerek bu sorunu gidermeye çalışırız" dedi.

"Mevduat faizi düşmeden kredi faizi inmez"

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli son olarak Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin kredilere yansımadığını belirterek "Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin kredilere yansımadığı söyleyebiliriz. Bunun nedeni mevduat faizlerinin düşürmeden kredi faizlerinde de anlamlı bir düşüş olması gözükmüyor" ifadelerini kullandı.

İHA
2979
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS