• Serdar Ortaç'ın Bulgaristan konserinde büyük şok
  • 50 milyonluk vurgun
  • Hükümetten Galatasaray'a sert tepki
  • Erdoğan'dan sürpriz AB çıkışı
  • Terör örgütü İsviçre'de Erdoğan'ı hedef gösterdi
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

PAZAR GÜNÜ TORBALI’DA YÖRÜK ŞENLİĞİ VAR

Pazar Günü Torbalı’da Yörük Şenliği Var

Torbalı Belediyesi ile Ahmetli Köyü Güzelleştirme Yörük Türkmen Efeleri Derneği'nin düzenleyeceği Yörük Şenliği, bu pazar günü Ahmetli'deki mesire...

Torbalı Belediyesi ile Ahmetli Köyü Güzelleştirme Yörük Türkmen Efeleri Derneği'nin düzenleyeceği Yörük Şenliği, bu pazar günü Ahmetli'deki mesire alanında gerçekleştirilecek.

Torbalı Belediyesi ile Ahmetli Köyü Güzelleştirme Yörük Türkmen Efeleri Derneği'nin, göçebe yaşam tarzından yerleşik düzene geçen Ege Yörüklerinin sahip olduğu kültürel değerleri, gelenekleri, sosyal ilişkileri ve dayanışmalarını korumak amacıyla Torbalı'nın Ahmetli köyünde düzenledikleri geleneksel Yörük Şenliği, bu pazar günü yapılacak.

"YÖRÜK BULUŞMASINDA BÜYÜK BİR MESAJ VAR"

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez; toplumların, kültürleriyle var olduklarını, değerleriyle geleceğe yürüyebileceklerini belirterek şunları söyledi: "Yörükler yerleşik düzene geçmeden önce, sahip oldukları sosyal, kültürel değerleri hep beraberlerinde taşıdılar. Ege kültüründe sağlam geleneksel yapıları, aile, komşuluk ilişkileri, dayanışmaları, çalışkanlıkları, üretkenlikleriyle bugün sıkı biçimde sarılmamız gereken birçok değeri yaşattılar ve halen yaşatıyorlar. Metropollerde giderek anti sosyalleşen komşuluk ilişkilerine, yıllardır aynı apartmanda oturup birbirlerini tanıma ihtiyacı ya da cesaretini gösteremeyenlere bu Yörük buluşmasında büyük bir mesaj var. Toplumun bütün kesimlerinin bu mesajı algılamalarını istiyoruz. İzmirlileri Yörük Şenliği'ne davet ediyoruz" dedi.

SANATÇILAR KONSERLER VERECEK

Şenlikte, sanatçı Ali Çakar sahne alacak. Zeynep İlhan, Feyzi Önder ve Serdar Vural da türküleriyle konukları coşturacak. Ahmetli Köyü Güzelleştirme Yörük Türkmen Efeleri Derneği Başkanı Mehmet Şimşek, konuklara keşkek, gözleme, yayık ayran ve yöresel yemekleri ikram edeceklerini söyledi.

YÖRÜK ŞENLİĞİ'NE HERKES DAVETLİ

17 Nisan Pazar günü saat 13.00'da başlayacak olan şenlikte, halk oyunları ve deve güreşleri ve En Güzel Yörük Kızı yarışması düzenlenecek. Yörük Şenliği'ne tüm Torbalı halkını beklediklerini ifade eden dernek başkanı Mehmet Şimşek, "Yörük kültürünü yaşatmak ve tanıtmak için düzenleyeceğimiz şenliğin çok güzel geçeceğini umuyoruz. Şenlikte bir birinden güzel halk oyunları sahnelenecek ve misafirlerimize çeşitli ikramlar dağıtılacak. Ahmetli köyündeki Yörük Şenliği'ne herkes davetlidir" diye konuştu. Şehirleşmenin arttığı günümüzde Yörük kültürünün unutulmaya yüz tutuğunu belirten Şimşek, bu tür etkinlikler vasıtasıyla Yörük kültürünü diri tutmaya çalıştıklarını belirterek "Bu şenliği düzenlememiz konusunda bizlere her türlü katkıyı sunan Torbalı Belediye Başkanımız Sayın Adnan Yaşar'a teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

İHA
134
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS