• Bulgaristan'a oy kullanmaya giden Türklere çirkin taciz
  • İğrenç tuzak karakolda bitti
  • Son ankette MHP'li seçmen sürprizi
  • Osmanlı torunu Nilhan Osmanoğlu'ndan Atatürk çıkışı
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

PORTEKİZ BAŞBAKANI ANTONİO COSTA ATİNA’DA

Portekiz Başbakanı Antonio Costa Atina’da

Bugün Atina'yı ziyaret eden Portekiz Başbakanı Antonio Costa, Yunanistan Devlet Başkanı Prokopis Pavlopoulos ile Cumhurbaşkanlık konutunda buluştu.

DIŞ HABER-

Bugün Atina'yı ziyaret eden Portekiz Başbakanı Antonio Costa, Yunanistan Devlet Başkanı Prokopis Pavlopoulos ile Cumhurbaşkanlık konutunda buluştu. Devlet Başkanı Pavlopoulos Avrupa'nın gerçekten birlik halinde olması gerektiğini söyledi ve "Günümüzde AB'de demokratik alanda göze çarpmaya başlayan problemler var, bunların sona ermesi gerek" dedi. Pavlopoulos aynı zamanda Avrupa Merkez Bankasının, borç krizini Avrupa'nın ortak problemi olarak karşılaması gerektiğini vurguladı. İdomeni'de yaşanan "inanılmaz" ve "kabul edilemez" olarak nitelendirdiği olaylar hakkında "Sığınmacılara bu şekilde davranan bir ülkenin AB'de ve NATO'da yeri olamaz" dedi.

Portekiz Başbakanı Antonio Costa, Yunanistan'la işbirliğini daha da genişletmek niyetinde olduğunu söyledi ve "Soruna yakınlığı yüzünden bütün ağırlığı yüklenen Yunanistan'ı yalnız bırakamayız, bu problemi aramızda paylaşmalıyız" dedi. Costa, "Tabii ki sınırları kapatmak çözüm olamaz, çünkü bu AB'nin insan hakları anlayışına karşı gelen bir durumdur" diye devam etti. Sosyalist Başbakan, sığınmacı sorununun Avrupa Birliği için son derece ciddi bir konu olduğunu, AB'nin odaklanması gereken meselenin para birimi değil insan hakları olduğunu söyledi.

Daha sonra Portekiz Başbakanı, Yunan Başbakanı Aleksis Çipras ile görüştü. İki başbakan ortak bildiri imzaladıktan sonra basın toplantısı düzenlediler. Çipras, iki ülkenin ortak hedefleri olduğunu, AB'nin kuruluşundaki değerlerine geri dönmesi için mücadele edeceklerini söyledi. Çipras, ayrıca "Avrupa'nın demokratik, ilerici ve sol kuvvetleri aşırı sağcı anlayış kâbusunun karşısında olacak, bu istikamette işbirliğinde bulunmak boyun borcumuzdur" dedi. Çipras "Bir ulusun kendi hükümetini kendi seçmesi en temel hakkıdır, bu hükümet de istenilen amaçlara ulaşmak için çözümleri kendi seçmelidir. Demokrasi, canla başla korunması gereken bir ilkedir" diye ekledi. Son olarak Çipras, "Yunan halkı krizden çıkmak için mücadele ediyor. Artık zor dönemin sonuna geldik. Bundan sonra yeni, umut dolu bir gelecek temenni ediyoruz." dedi.

Antonio Costa, "Avrupa'da baş gösteren iki krizin ikisi de Yunanistan'ın kapısını çaldı. Bu yüzden yardıma ihtiyacı var. Ekonomik kriz kemer sıkma politikalarıyla çözülemez. Hiçbir ülkenin kriz sorunu bu şekilde çözülmedi. Tek çözüm dayanışmadır" dedi.

DHA
36
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS