Çetinkaya: “umur Talu’yu Dinlediğimde Gözlerim Dolmuştu”

Marmara Belediyeler Birliği’nin eski genel sekreterlerinden Fikret Toksöz, birliğin yeni Genel Sekreteri Züver Çetinkaya’yı ziyaret ederek başarılar diledi. Toksöz, birliğin Recep Altepe döneminde çok başarılı çalışmaların altına imza attığını söyledi.

02.07.2012 10:42

- Marmara Belediyeler Birliği’nin eski genel sekreterlerinden Fikret Toksöz, birliğin yeni Genel Sekreteri Züver Çetinkaya’yı ziyaret ederek başarılar diledi. Toksöz, birliğin Recep Altepe döneminde çok başarılı çalışmaların altına imza attığını söyledi.

Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen, Bakırköy Belediye Başkanı Ali Talip Özdemir ve yine Bakırköy Belediye Başkanı Ahmet Bahadırlı’nın Marmara Belediyeler Birliği Başkanlığı yaptığı yıllarda Birlik Genel Sekreterliği’ni yürüten Fikret Toksöz, eski kurumunu ziyaret etti. Marmara Belediyeler Birliği’nin dünü kadar bugünkü çalışmalarıyla da gurur duyduğunu belirten Toksöz, “Marmara Belediyeler Birliği Recep Altepe döneminde çok başarılı çalışmaların altına imza attı ve atmaya devam ediyor. Birliğin eğitim programlarını takdir ediyorum. Gayet başarılı çalışmalar yapılıyor. 1992-2002 yılları arasında Genel sekreterliğini yaptığım birlikte Nurettin Sözen, Sefa Sirmen, Ali Talip Özdemir ve Ahmet Bahadırlı’nın başkanlığında ciddi çalışmalar yaptık. Yerel yönetimler reformu için özellikle büyük emek sarf ettik. 1983’ten bu yana gündemde olan yerel yönetimler reformunun, 1984’te büyükşehir belediyelerinin kurulmasıyla ciddi bir bölümü gerçekleştirildi. Sürecin devamı, siyasi istikrarsızlık sebebiyle gecikmeye uğradı. 2004’te yapılan yerel yönetimler reformu da belediyecilik sistemi açısından çok önemli bir hamleydi” dedi.

“GAZETECİ UMUR TALU’YU DİNLEDİĞİMDE GÖZLERİM DOLMUŞTU”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Züver Çetinkaya ise, “Birlikte uzun yıllar başarıyla görev yapmış belediye başkanlarımız ve idari yöneticilerimiz var. Bunlardan biri de, hiç kuşkusuz Fikret Toksöz’dür. Prof. Dr. Recep Bozlağan, Fikret Toksöz, Devlet Konakçı, Nurten Çorbacıoğlu, Umur Talu ve adını burada sayamadığım geçmiş dönem yöneticilerimizin tecrübelerinden istifade etmek istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda birliğimizi ziyaret eden gazeteci-yazar Umur Talu’nun ne kadar zor şartlar altında çalıştığını anlattığında gözlerim dolmuştu. Kuruluş yılımız olan 1975’ten bu yana üye belediyelerimize hizmet amacıyla hareket eden kurumumuzu, Birlik Başkanımız ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin liderliğinde en iyi noktaya getirmek için elbirliğiyle hareket edeceğiz” diye konuştu.

UMUR TALU NE DEMİŞTİ?

Marmara Belediyeler Birliği Basın Danışmanları Platformu’nun misafiri olan Umur Talu, birliğin Eminönü’nde verdiği eğitim semineri öncesi hatıralarını paylaşmıştı. Eski bir Marmara Belediyeler Birliği çalışanı olarak seminer vermekten mutluluk duyduğunu belirterek sözlerine başlayan yazar Talu, “Marmara Belediyeler Birliği’nde çalışmış bir insanım. Oldukça kısıtlı imkânlarla bir şeyler yapmaya çalışıyorduk. Birliğimize ait bir tane kepçemiz vardı. Tuzla, Pendik, Maltepe dolaştırır, her semtin ihtiyacını görmeye çalışırdık. Burada çok güzel günlerimiz geçiyordu. Ancak 1980 ihtilaliyle hepimiz işimizden olduk. Koltuğuma askerler oturdu” diye konuşmuştu.

http://www.haber3.com/ sitesinden 23.03.2017 tarihinde yazdırılmıştır.