• İstanbul 23°
  • Ankara 18°
  • İzmir 20°
  • Adana 26°
  • Antalya 23°
  • Bursa 21°
  • Diyarbakır 22°
  • BIST: 80.710
  • Altın: 591,06
  • Dolar: 2,1735
  • Euro: 2,8515
Rabia İşareti Anlamı Nedir?

RABİA İŞARETİ ANLAMI NEDİR?

"Rabia" işareti dünya gündemine oturdu.Mısır'da, darbe karşıtı gösterilerin sembolü olan "Rabia" işareti dünya gündemine oturdu. Kanlı saldırılara sahne olan Rabiatül Adeviyye Meydanı'nın adındaki "'Rabia" (dört) kelimesine izafeten oluşturulan sembol, sosyal medyada son yılların en etkili darbe karşıtı kampanyasına ilham kaynağı oldu.

Türkiye'deki darbe karşıtı aktivistlerin öncülük ettiği kampanya kapsamında ilk önce "R4bia.com" adlı internet sitesi kuruldu. Ardından da eş zamanlı olarak "twitter"da, 'Whatisr4bia' etiketi oluşturuldu.

Etiket Türkiye'de rekor sayılabilecek bir hızda TT (Trending Topics-Çok konuşulanlar) oldu, ardından da dünya listelerine girdi. Asya'dan Avrupa'ya, Afrika'dan Amerika'ya dünyanın dört bir yanından kullanıcıların büyük ilgi gösterdiği etiket global ölçekte de TT haline geldi.

-Büyük ilgi gösterildi

"Whatisr4bia" etiketiyle paylaşımlarda bulunan binlerce Türk internet kullanıcısı Mısır'da günlerdir darbe karşıtı gösteri yapan sivil halka destek mesajları yayınladı. Çok sayıda kullanıcının aynı etiket altında "Rabia işareti" yaparak çektirdikleri binlerce fotoğrafı paylaştıkları da görüldü.

İnternet haber sitelerinin yanı sıra, Türkiye'de birçok televizyon kanalı da "Rabia" sembolünün öne çıktığı video klipler yayınlayarak kampanyaya destek sundu.

Pakistan, Irak, Katar, Mısır, Bosna Hersek, Malezya ve Endenozya başta olmak üzere Avrupa ve Amerika'dan da binlerce kullanıcı "Whatisr4bia" etiketi altında hem yazılı mesaj hem de fotoğraf paylaştı.

Yazılan mesajların tümünde Mısır'da darbe karşıtı gösterilere destek dile getirildi, sivil halka ölümcül şiddet uygulayan darbe yönetimine de sert eleştiriler yöneltildi.

Öte yandan aynı etiket altında da birbirinden çarpıcı fotoğraflara da yer verildi. Pakistan'da üniformalı polislerin de "Rabia işareti" yaparak çekindikleri fotoğrafları aynı etiket altında paylaştıkları görüldü.

-"Rabia'nın 34 tanımı"

"R4bia.com" adlı internet sitesinde de "Rabia" sembolünün hangi anlamlara geldiği anlatıldı. Kısa ve özlü ifadelerin kullanıldığı metinde "Rabia" sembolünün 34 ayrı tanımı yapıldı. Aynı sitede "Rabia" sembolünün afişleri ve "Rabia işareti" yapılarak çekilen çok sayıda fotoğraf da yer aldı.

Sitede ayrıca Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde "Rabia işareti"nin damgasını vurduğu darbe karşıtı gösterilerden video görüntüleri de yayınlandı.

-Darbe karşıtlarının sembolü

"Rabia İşareti" olarak tanımlanan bu sembol, adını Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndan alıyor. Arapça'da "Dört ve dördüncü" anlamına gelen "Rabia", eylemlerin yapıldığı meydanın ismine vurgu yapmak için de kullanılıyor.

Ayrıca darbe yanlısı gösterilere sahne olan Tahrir Meydanı'ndaki işaretlerden farklılaşmak adına "Rabia" sembolü ortaya çıktı.

Mısır'da darbe karşıtı direnişin sembolü haline gelen "Rabia" adı, Türkiye'de bazı belediyelerce park, meydan ve mekanlara verilecek.

İnsani yardım için dünyanın her yerine en önce koşan ülkeler arasında olan Türkiye, son dönemde Arakan, Suriye ve Mısır gibi ülkelerde yaşanan katliamlarla millet olarak tepki gösteriyor. Meydanlarda toplananlar, Mısır'daki darbe karşıtlarına destek sloganları atıyor, burada yaşayan Müslümanlar için eller semaya kalkıyor. Yapılan dualara hep birlikte "amin" diyen vatandaşların tek isteği yaşanan zulmün bir an önce sona ermesi.

Dünyanın neresinde olursa olsun zulme karşı tek yürek olunan Türkiye'de, Spor Toto Süper Lig'in ilk haftasında bazı futbolcular da attıkları gol sonrası "Rabia" işareti yaparak Mısır'daki katliama tepkilerini gösterdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da vatandaşları "Rabia" işaretiyle selamladı. Son olarak tepkiler, bazı kentlerde park, meydan ve mekanlara "Rabia" adının verilmesiyle devam ediyor.

- Rabia işareti büst olacak

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde 100 dönümlük arazide inşaatına başlatılan parka, "Rabia" ismi verilecek.

Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 100 dönümlük alanda yapımına başlanacak parka "Rabia" ismini uygun gördüklerini söyledi. Site-2 bölgesinde yapılacak parkın, ilçenin yeşil alan ihtiyacını da önemli ölçüde gidereceğini vurgulayan Aydoğan, dünyanın sessiz kaldığı Mısır'daki darbeye, ilçede yapılacak parka bu ismi vererek, "Rabia" adını ölümsüzleştireceklerini bildirdi.

Mısır'da çok üzücü şeyler yaşandığını ifade eden Aydoğan, "Halkın iradesiyle belirlenmiş hükümete karşı, vahşice iktidar değişikliği için darbe yapıldı. Mısır'daki acılı günlerin diri kalması için parkta özgürlüğü simgeleyen bir büst yapmayı düşünüyoruz. Parkta, Rabia işareti büst olarak dikilecek. Parka özellikle Mısır çizgileri ve mimarisini işleyeceğiz. Yani Mısır'daki parkların özeliklerini taşıyacak şeyler olacak. Tamamlandığında, "Rabia" adına uygun, bugünkü yaşanılan olaylara uygun bir park olacak" diye konuştu.

- Esenler'deki "4yol", "Rabia Meydanı" olacak

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, ilçenin en büyük meydanlarından biri olan Dörtyol Meydanı'nın adının "Rabia Meydanı" olarak değiştirilmesi önerisinde bulunacaklarını dile getirdi. Göksu, şunları kaydetti:

"Biz de Esenler halkının talebi olarak Mısır'daki demokrasi direnişine destek vermek amacıyla, Arapçası 'Rabia' olan Dörtyol Meydanı'nın isminin değiştirilmesi için İlçe Meclisimize sonra da Büyükşehir Meclisimize teklifte bulunacağız. Yaklaşık 85 milyon nüfuslu bir ülkede demokrasiyle ilgili ciddi bir direniş gösteren insanlar var. Maalesef bu demokrasi direnişine, Türkiye dışında demokrasi yanlılarının çok uzak kaldıklarını görüyoruz. Meydanın adının değiştirilmesiyle Esenler halkının duygularına tercüman olacağız."

- Şanlıurfa'da bir mekana koyulacak

Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba da Mısır'daki demokrasi gösterilerinin simgesi konumundaki "Rabia" isminin kentte bir mekana verilmesinin planlandığını söyledi.

Darbe karşıtlarının simgesi haline gelen ve her geçen gün daha da büyüyen "Rabia" simgesine şehir olarak destek vermeye hazırlandıklarını ifade eden Fakıbaba, "İsmin kentte bir mekana verilmesini planlıyoruz. Rabia ismini Şanlıurfa'da yaşatacağız. Görüşmelerin ardından, ismin nerede yaşatılacağına karar vereceğiz" dedi.

-100 milyondan fazla kullanıcı

Mısır'dan tüm dünyaya yayılan ve yeni özgürlük sembolü olarak kullanılan "Rabia işareti" sosyal medyada en çok kullanılan profil resmi olarak da kayıtlara geçti. Sosyal medya üzerinden yayılan "Rabia işareti"ni kendi profil resmi haline getiren kişilerin sayısının 100 milyonun üzerinde olduğu açıklanmıştı.

81626
Diğer Kategorisinden Haberler

Haber3Group © 2001-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS