REYTİNGCİ GIDACILARA 'KAMU' AYARI

Reytingci gıdacılara 'kamu' ayarı

Bakanlık, televizyon programlarına çıkıp yanlış ve bir ticari amaca yönelik bilgi veren sözde gıda uzmanlarının önünü kesecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı her gün televizyonlara çıkıp "Şunu yiyin, bunu yemeyin" diyerek vatandaşın kafasını karıştıran sözde gıda uzmanlarına geçit vermeyecek.

Bakan Faruk Çelik, tüm gıda gruplarında sözde uzmanlar tarafından verilen bilgilerle ne yapacağını bilemeyen tüketiciyi korumaya yönelik bir çalışma başlatıyor. Bakanlık, özellikle televizyon programlarına çıkıp gıdalar hakkında, "zararlı, zararsız, şu hastalığa iyi geliyor" gibi açıklamalar yaparak vatandaşı yanlış yönlendirenlerin önüne geçmek için uzman bir ekip kurma karacak. Akademisyen, sektör uzmanı ve uzman kamu görevlilerinden oluşacak ekip kamu spotundan farklı olarak direkt en çok izlenen TV programlarında gıdalarla ilgili doğru bilgilendirme yapacak. Projenin ikinci aşamasında ise vatandaşı yanlış ve ticari bir amaçla yönlendirdiği belirlenen kişilere yasal yaptırımlar uygulanacak.

Bakanlık yetkililerinden aldığımız bilgilere göre bu tür yanlış yönlendirmelerden dolayı birçok anne çocuğuna 'okulda süt içme' tembihinde bulunuyor. Bakan Faruk Çelik televizyonlarda süt ve diğer doğal ürünlerin tüketimini olumsuz etkileyecek değerlendirmelerin bitkisel ve hayvansal üretimi ciddi şekilde etkilediğini ifade etmişti.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkan Yardımcısı Tevfik Keskin, Türkiye'de süt tüketiminin AB ortalamasının altında olduğunu özellikle bu ürünle ilgili yanlış bilgilendirmeden dolayı insanların her geçen gün süt tüketimini azalttığını söyledi. "Kamuoyu mutlaka doğru bilgilendirilmeli" diyen Keskin, atılan adımı birlik olarak desteklediklerini belirterek, "Tüketim yoksa üretim de yok" dedi. Bakan Çelik, önceki gün hayvan üreticileriyle yaptığı toplantıda televizyonlarda düzenli programlar yaptırarak doğal yiyecek ve içeceklerin tüketiminin tavsiye edilmesi konusunda çalıştıkları bilgisini vermişti.

Sabah
1757
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS