• İstanbul 26°
  • Ankara 18°
  • İzmir 22°
  • Adana 25°
  • Antalya 30°
  • Bursa 22°
  • Diyarbakır 22°
  • BIST: 78.930
  • Altın: 597,43
  • Dolar: 2,1765
  • Euro: 2,8805
SBS puan hesaplama nasıl yapılır? SBS sonuçları açıklanma tarihi

SBS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR? SBS SONUÇLARI AÇIKLANMA TARİHİ

SBS sınavına gire öğrenciler sbs puanlarını hesaplamak isteyeceklerdir.


SBS sınavına gire öğrenciler sbs puanlarını hesaplamak isteyeceklerdir. MEB'in yayınladığı puan hesaplamadetayları aşağıda belirtilmiştir. SBS puanlarını tahmini olarak hesaplayan öğrenciler sabırsızlıkla sınav sonuçları 'nın açıklanmasını bekliyor. SBS sonuçları 'nın en zaman açıklanacağı sorusunun cevabı daha önceden belli olmuştu.

2013 SBS sınav sonuçları 'nın açıklanmasın az bir süre kaldı. SBS 'den kaç puan alacaklarını az çok tahmin eden öğrenciler resmi sonuçlar açıklanmadan rahatlamıyacaktır. SBS puanlarınızı nasıl hesaplayacağınıza dair bilgiler aşağıda verilmiştir.

SBS sonuçları 'na göre SBS maratonu sona erecek.

2013 SBS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

2013 SBS soruları cevapları

SEVİYE BELİRLEME SINAVI (SBS) 2013

    8. sınıf sonunda yapılacak olan SBS, 700 puan üzerinden değerlendirilecek. (Eski SBS’de bu 500 puandı.)

    Yeni SBS’de, 6-7 ve 8. sınıf sonunda hesaplanacak olan Yılsonu Başarı Puanlarının yarısı (%50’si) doğrudan Ortaöğretim Yerleştirme Puanına (OYP’ye) eklenecek.

    Öğrencinin 6, 7 ve 8. Sınıf, Yılsonu Başarı Puanları (YBP) her sınıf için 100 üzerinden hesaplanacak ve 700 puanlı SBS ile birleştirilecek. Bu şekilde elde edilen puan toplamı ikiye bölünerek OYP bulunacak.

    Yeni puan hesaplamada; çok tartışılan “okuldaki en yüksek öğrenci başarısını ölçü alma” uygulamasından da vazgeçiliyor. Böylece okuldaki en başarılı öğrencinin başarısından diğer öğrenciler etkilenmeyecek.

    Bu sistemde öğrencinin okul başarısı; sonuç olarak OYP’yi % 30 etkilerken SBS başarısı % 70 etkili olacak.

    Ortaöğretim kurumlarına (liselere) yerleştirme işlemi Orta Öğretime Yerleştirme Puanına (OYP) göre yapılacak.


ORTAÖĞRETİME YERLEŞTİRME PUANI (OYP) NASIL BULUNACAK?
 
OYP = 6 + 7 + 8 (YBP) + SBS / 2

Örnek OYP Hesaplamaları:

Örnek 1: Ali’nin puanları:

6.sınıf YBP: 100 7.sınıf YBP: 100 8.sınıf YBP: 100 SBS Puanı: 700
OYP = (100+100+100+700) / 2 = 1000 / 2 = 500 OYP = 500

Örnek 2: Ayşe’nin puanları:

6.sınıf YBP: 90 7.sınıf YBP: 85 8.sınıf YBP: 75 SBS Puanı: 650
OYP = (90+85+75+650) / 2 = 900 / 2 = 450 OYP = 450

Örneklerde de görüldüğü gibi OYP’yi bulmak için;

Öğrencinin 100 üzerinden hesaplanan; 6,7 ve 8. sınıf Yılsonu Başarı Puanları ile 8. sınıf SBS puanı toplanıp 2’ye bölünüyor.

YILSONU BAŞARI PUANI (YBP) NASIL HESAPLANIR?

Öğrencinin her dersten aldığı Yılsonu Notları, o derslere ait haftalık ders saati sayısı ile çarpılıyor ve Ağırlıklı Yılsonu Puanı elde ediliyor.
Ağırlıklı Yılsonu Puanının haftalık ders saati sayısına bölünmesiyle de Yılsonu Başarı Puanı bulunuyor. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılıyor. Sınıf tekrarı yapan öğrencilerin Yılsonu Başarı Puanı da sınıf tekrarı yapılan yıl esas alınarak belirleniyor.

Kaynak: mebk12.meb.gov.tr

8 haziran sbs sınavına giren öğrenciler sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak etmektedir. İLKÖĞRETİM 8. sınıf öğrencilerinin girdiği 100 sorudan oluşan ve 120 dakika sürecek olan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) saat 10.00'da başladı.

1 Milyon 127 bin 211 ilköğretim 8. sınıf öğrencisi sbs sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak etmektedir. Milli eğitim bakanlığı resmi internet sitesinde 2013 SBS sınav sonuçlarının 12 temmuz 2013 günü açıklanacağını daha önceden duyurmuştur.

SBS 2013 sınavı saat 10:00'da başladı 12:30'da sona erecek. Sınav bitiminden sonra saat 13.00 itibariyle sorular ve cevap anahtarı http://www.meb.gov.tr adresinde yayınlanıyor. SBS 2013 soru ve cevapları MEB tarafında yayınlanır yayınlanmaz haber3.com 'dan öğrenebilirsiniz

Öğrencilerin yaklaşık 2 saat boyunca ter döktüğü Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sona erdi.

İlköğretim 8. sınıfların girdiği SBS için bitiş zili çalmasıyla sınav sona erdi. Sınavdan çıkan öğrenciler heyecanlarını ailelerine sarılarak paylaştı. Öğrenciler 120 dakika boyunca toplam 100 soruya cevap verdi.

Sınavdan çıkan bir öğrenci, “Sorular kolaydı. En çok matematikte zorlandım. Yaklaşık 350 alırım” dedi. Bir başka öğrenci ise, “Güzel geçti. Bazıları kolaydı ama bazıları zor geçti” diye konuştu.

8 Haziran Cumartesi günü yapılan Seviye Belirleme Sınavı (SBS)'ndaki Matematik sorularından bir tanesinin bilimsel olarak hatalı olduğu iddia edildi.

Antalya Başöğretmen Atatürk Ortaokulu matematik öğretmenleri Serpil Cihagiroğlu ve Burcu Durmaz konuyla ilgili olarak Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme, değerlendirme ve yerleştirme grup başkanlığına müracaat ettiler. A Kitapçığında 16, B Kitapçığında ise 12’nci sırada sorulan matematik sorusunun hatalı olduğunu iddia eden iki öğretmen, sorunun çözüm olarak sıkıntılı olmadığını ancak bilimsel olarak hatalı olduğunu bildirdiler. Yaptıkları müracaat ile sorunun iptal edilmesini isteyen iki öğretmenin itiraz dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:

”8 Haziran 2013 Cumartesi günü saat 10.00’da tüm yurtta uygulanan Seviye Belirleme Sınavı A kitapçığı 16. soru kökünde verilen kenar uzunlukları ve açı ölçülerine sahip herhangi bir ABC üçgeni yoktur. Bir üçgende büyük açı karşısında uzun kenar bulunur, küçük olan açı karşısında ise daha kısa kenar bulunur. Eşitsizlik yanlış olduğundan ve üçgende verilen kenarlar açı kenar ilişkisine uygun olmadığından böyle bir üçgenin çizilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla çizilmesi mümkün olmadığından oluşan şekil bir üçgen değildir. Çokgenlerde eşlik ve benzerliğin ilk ve en temel kuralı ise aynı türdeki (üçgenle üçgen, dörtgenle dörtgen vs.) çokgenler arasında eşlik ya da benzerlik aranmasıdır. Soruda verilen şekil bir üçgen olmadığından ya da verilen özelliklere sahip bir üçgen elde edilemeyeceğinden, soru hatalıdır. Hazırlanan çoktan seçmeli testlerin bilimsel bilgiyle çelişmemesi gerektiği de bilindiğinden sorunun iptal edilmesinin uygun olduğu görülmektedir. İlgili sorunun uzmanlarca incelenerek gereğinin yapılmasını saygılarımızla arz ederiz.”

84634

Diğer Kategorisinden Haberler

Haber3Group © 2001-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS