• İstanbul 22°
  • Ankara 21°
  • İzmir 17°
  • Adana 26°
  • Antalya 23°
  • Bursa 18°
  • Diyarbakır 20°
  • BIST: 80.825
  • Altın: 596,15
  • Dolar: 2,1555
  • Euro: 2,8325
SBS sonuçları 2013 meb.gov.tr

SBS SONUÇLARI 2013 MEB.GOV.TR

İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin heyecanlı bekleyişi sona erdi.1 milyondan fazla öğrencinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları açıklandı.İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin heyecanlı bekleyişi sona erdi.1 milyondan fazla öğrencinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları açıklandı.

Adaylar sonuçlarını ''http://www.meb.gov.tr/'' ile ''http://oges.meb.gov.tr'' adreslerinden öğrenebilecek.

Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek.

SBS'ye 1 milyon 112 bin 604 öğrenci girerken, 201 puan ve üzeri puan alarak tercih yapabilecek öğrenci sayısı 1 milyon 49 bin 293 olarak belirlendi.

Sınavda çıkan tüm soruları ise 110 öğrenci doğru yaptı. Sınavda 16 öğrenci, 500'er tam puan alarak birinciliği paylaştı.

Tercihler 15-21 Temmuz tarihleri arasında alınacak.

İlköğretim 8. sınıf öğrencileri için ayrıca Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) yapılmadığı için SBS puanı PYBS puanı olarak kullanılarak yerleştirme işlemleri yapılacak.

SBS, 8 Haziran 2013 tarihinde 1 milyon 127 bin 211 ilköğretim 8. sınıf öğrencisinin katılımıyla yapılmıştı.

PYBS ise 16 Temmuz 2013 tarihinde açıklanacak.

2013 SBS sonuçları beklenen günden önce açıklandı. MEB sınav takviminde SBS sonuçları 'nın 12 temmuz 2013 günü açıklanacağı belirtiliyordu fakat MEB beklenmedik bir gelişme ile 2013 sbs sonuçları 'nı açıkladı. Bu sene MEB ve OSYM çok hızlı şekilde sınav sonuçlarını okumaktadır. 2013 SBS sonuçları 'da beklenen günden bir gün önce okunmuştu. 2013 SBS tercihleri henüz başlamadı fakat sbs tercih kılavuzu yayınlandı. 2013 SBS 'de iyi puanlar iyi bir lise için tercihlerini yapacaklar. SBS tercih işlemleri 15 temmuz 2013 günü start alacak.

2013 SBS sonuçları 'na göre sınav notlarını öğrenen öğrenciler artık sbs tercih maratonuna hazırlanıyor. SBS tercih kılavuzu meb.gov.tr 'den yayınlandı. SBS tercih kılavuzu indiren öğrenciler hangi okulları seçeceğini düşünüyor. SBS tercih kılavuzu 'nu görüntülemek için PDF Acrobat Reader programınız olmak zorundadır.  2013 SBS tercih kılavuzu ile tercih işlemleri 15 temmuz 2013 ile 21 temmuz 2013 günleri arasında yapılacak.

SBS TERCİH KILAVUZUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Tercihler 15-21 Temmuz tarihleri arasında alınacak.

2013 SBS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK

OYP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? SBS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

OYP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 6 Ağustos 2013 tarihinde ilan edilecek. Yerleştirme sonuçları açıklandığında tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrenci, 12-16 Ağustos tarihlerinde saat 17:00’ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecek.

Asıl listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 12-16 Ağustos tarihlerinde kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybedecek.

Yerleştirme sonuçlarına göre, tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 16 Ağustos'tan itibaren boş kalan kontenjanlara yedek listeden yedeklik sırası dikkate alınarak kayıt hakkı kazanan öğrenciler ilan edilecek.

Yapılan yerleştirmelerin sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilemeyen, yerleştirildiği halde kayıt yaptırmayan veya kayıt yaptırıp da daha sonra sildiren öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırabilecek.

İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin heyecanlı bekleyişi sona erdi.1 milyondan fazla öğrencinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları açıklandı.

Adaylar sonuçlarını ''http://www.meb.gov.tr/'' ile ''http://oges.meb.gov.tr'' adreslerinden öğrenebilecek.

Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek.

SBS'ye 1 milyon 112 bin 604 öğrenci girerken, 201 puan ve üzeri puan alarak tercih yapabilecek öğrenci sayısı 1 milyon 49 bin 293 olarak belirlendi.

Sınavda çıkan tüm soruları ise 110 öğrenci doğru yaptı. Sınavda 16 öğrenci, 500'er tam puan alarak birinciliği paylaştı.

İlköğretim 8. sınıf öğrencileri için ayrıca Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) yapılmadığı için SBS puanı PYBS puanı olarak kullanılarak yerleştirme işlemleri yapılacak.

SBS, 8 Haziran 2013 tarihinde 1 milyon 127 bin 211 ilköğretim 8. sınıf öğrencisinin katılımıyla yapılmıştı.

PYBS ise 16 Temmuz 2013 tarihinde açıklanacak.

erleştirme işlemleri için öğrenciler en fazla 10 (on) tercih yapabilecek. Elektronik ortamda tercih yapacak veliler, tercihleri http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak yapacak. Elektronik ortamda tercih yapamayan veliler, tercih ve yerleştirme e-kılavuzunda yer alan ‘Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu’nu doldurup imzalayarak okul müdürlüğüne teslim edecek.

Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak. Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://e-okul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak duyurulacak. Okulların kayıt-kabul ve nakil işlemleriyle ilgili bilgiler ’2013 Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nun II. Bölümünde açıklandı. Tercih işlemleri için bu bölümün dikkatlice incelenmesi gerekiyor.

SBS YERLEŞTİRME SONUÇLARI 6 AĞUSTOS 2013 Tarihinde AÇIKLANACAK

SBS’NİN TEK DEVLET OKULU BİRİNCİSİ AYDIN’DAN

- Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan SBS sonuçlarına göre Sökeli Lara Özden, 16 şampiyon arasından yer alan tek devlet okulu öğrencisi oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı, 1 milyon 112 bin 604 öğrencinin yarıştığı 2013 yılı 8. sınıf Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarını dün gece açıkladı. Tüm sorulara doğru cevap veren 110 öğrenciden 16'sı, okul birincisi olmaları sebebiyle 500 tam puan aldı. 2013 Orta Öğretim Yerleştirme Programı'na (OYP) göre tercih yapabilecek yani 201 puan ve üzeri öğrenci sayısı 1 milyon 49 bin 293 olarak gerçekleşti. 16 öğrenci 500 tam puan alarak birinci oldu. Birinciler arasında sadece bir öğrenci devlet ortaokulu öğrencisi, diğer 15 öğrenci ise özel okul öğrencisi. İstanbul'dan 7, Eskişehir'den 2 birinci çıktı. Diğer birinciler ise Konya, Manisa, Diyarbakır, Kütahya, Zonguldak, Gaziantep ve Aydın'dan çıktı.

SBS’de 500 tam puan alarak Aydın’a büyük bir guru yaşatan Söke Vakıflar İlkokulu öğrencisi Lara Özden, 16 SBS şampiyonu arasında tek devlet okulu öğrencisi olarak ön plana çıktı. Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, sonuçların açıklanmasının ardından Lara’yı telefonla arayarak kutladı. Lara’nın Aydın’ı SBS’de başarıyla temsil ettiğini açıklayan Töre, “Hazırladığımız projelerle Aydın’ın daha önceki yıllarda olduğu gibi sınavlarda ön sıralarda yer almasını sağlamaya çalışıyoruz.

SBS’de birinci olan 16 öğrenci arasında tek devlet okulu öğrencisinin ilimizden çıkması bizleri çok mutlu etti. Bu başarıda emeği olan başta Söke Kaymakamımız Mehmet Demirezer, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Özcan Bilgi, okul idarecileri, öğretmen ve velimiz olmak üzere emeği geçen tüm İl Milli Eğitim Müdürlüğü camiasına teşekkür ediyorum. İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışmalarına verdiği büyük destek ile Sayın Valimiz Kerem Al’a da şükranlarımızı sunuyorum. Bu başarıyı diğer tüm alanlara da yayarak sürdürmek istiyoruz” dedi.

SBS 'YE ÖZEL OKULLAR DAMGASINI VURDU

110 öğrenci bütün soruları doğru cevaplandırırken 16 öğrenci de 500 tam puan alarak birinciliği paylaştı. SBS’ye özel okullar yine damgasını vurdu.

1 milyon 112 bin öğrencinin girdiği sınavda 201 puan ve üzeri puan  alarak tercih yapabilecek öğrenci sayısı 1 milyon 49 bin olarak belirlendi. Tercihler 15-21 Temmuz tarihleri arasında alınacak. Adayların  tercihlerini bakanlığın yayımlayacağı kılavuza göre yapmaları gerekiyor.

İZMİR'İ YAMANLAR MEMNUN ETTİ

2013 SBS sonuçlarına göre Bozyaka Özel Yamanlar Ortaokulu öğrencisi Mustafa Kaan Ültemek, 499.775 puan ile Türkiye 4.'sü ve İzmir 1.'si oldu. Özel Yamanlar Işık Ortaokulu öğrencisi Mehmet Akif Akgül ise 499.190 puan ile Türkiye 17.'liği ve İzmir 3.'lüğü elde etti. Başarılı öğrenciler, Özel Yamanlar Fen Lisesi'ni tercih edeceklerini, gelecekte de başarılı birer doktor olarak insanlığa hizmet etmek istediklerini belirtti.

Özel Yamanlar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Sebahattin Kasap, yaptığı açıklamada, “2013 SBS sonuçlarına göre Yamanlar okullarından ilk yüzde 5 öğrencimiz yer aldı. Geçen hafta açıklanan LYS'de de ilk yüzde 10'da 65 öğrencimiz derece elde etmişti. Başarılarımız artarak devam edecek.” dedi.

SENEYE SBS OLACAK MI?

SBS seneye olup olmayacağını merak eden öğrenciler için Nabi Avcı açıklama yaptı;

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, gelecek yıl SBS'nin yapılmayacağını söyledi. Dershanelerin kapatılacağını belirten Avcı, "Dershanelerin özel okullara dönüşmesi için çalışma yapıyoruz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, televizyon ve gazetelerin Ankara temsilcileri ve eğitim muhabirleriyle bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Avcı, gelecek yıl SBS'nin yapılmayacağını söyledi.

Dershanelerin kapatılacağını belirten Avcı, "Dershanelerin özel okullara dönüşmesi için çalışma yapıyoruz" dedi. Avcı, velilerin dershanelere kayıt konusunda acele etmemelerini tavsiye etti.

ÜNİVERSİTEYE SBS MODELİ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın liseye girişte SBS’nin yerine uygulamaya koyacağı sınavsız geçiş sistemi başarılı olursa, liseden üniversiteye geçişte de aynı yöntem uygulanacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yerine uygulamaya koyacağı yeni liseye geçiş sistemi çalışmalarında sona yaklaşıldı. Yeni model başarılı olursa üniversiteye girişte de model olacak.

VATAN’ın edindiği bilgiye göre üniversiteye giriş sistemine ilişkin çalışmayı YÖK, TÜBİTAK ve ÖSYM tarafından oluşturulan bir komisyon yapıyor. Komisyon çalışmalarını MEB’in “Test’e dayalı sınavı sonlandıracak bir sınav sistemi oluşturalım” talebi doğrultusunda yürütüyor.

Merkezi sınav
Çalışmalar kapsamında ilköğretimde SBS yerine getirilen model başarılı olursa 2-3 yıl içinde liselerde de aynı yöntemin hayata geçirimesi tarıtırşılıyor. Model hayata geçirilirse liselerde, Matematik, Geometri, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya gibi derslerin yazılıları merkezi olarak yapılacak. Her öğrencinin aldığı puan bir merkezde depolanacak. Öğrencilerin ders dışı aktiviteleri ve katıldıkları etkinliklerdeki başarıları da bir puanlama sistemiyle öğrencinin dosyasına işlenecek. Bu puanlar üniversitelere başvuralarda esas alınacak.

Çalışma kapsamında ODTÜ, Boğaziçi, Hacettepe, İTÜ, Ankara, Anadolu, İstanbul, Ege gibi Türkiye’nin önde gelen ve çok sayıda adayın okumak istediği 30 ila 35 üniversite için okul puanlarının yanı sıra “mini” bir merkezi sınav yapılması öngörülüyor.

Açık uçlu sınav

Ancak bu sınava okulda belli bir puanı alabilmiş öğrenciler başvurabilecek. Bu sınavlara 150-200 bin aday gireceği tahmin ediliyor. Sayı azaldığı için sınavda açık uçlu sorular yer alacak. Adaylar lisedeki sınavları ve açık uçlu sınavdan aldıkları puanlarla üniversitelere başvuru yapacak. Her üniversite fakültelere göre şartlarını belirleyecek ve kendi öğrencisini kendisi alacak. Üniversiteler isterlerse öğrencileri yetenek ve beceri sınavlarına tabi tutabilecek. Yeni sistemde öğrenci bölüme değil fakülteye kayıt yaptıracak.

SBS TERCİHLERİ HAFTA BAŞINDA ALINACAK

8862
« geri1·2ileri »
Diğer Kategorisinden Haberler

Haber3Group © 2001-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS