• Avrupa yaz saatine geçti, Türkiye'de saatler şaştı
  • Adil Gür'den referandum anketi
  • Serdar Ortaç'ın Bulgaristan konserinde büyük şok
  • 50 milyonluk vurgun
  • Hükümetten Galatasaray'a sert tepki

SİLAH TEKNOLOJİSİNDE DEVRİM !

Silah teknolojisinde devrim !

Türkiye milli silahlarını geliştirmeye ce üretmeye devam ediyor.

Türkiye, milli imkanlarla geliştirdiği silah teknolojisinde yeni nesle odaklandı. Silahlı Anka kısa süre içinde kullanıma sunulacak. Hürkuş-C modeli de silahlı olacak. Hisar füzelerinde de uzun menzil çalışması sürüyor. Helikopter inebilen korvetlerin ardından uçak gemisi için çalışmalar hızlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Burgazada Korveti'nin denize indirildiği, Kınalıada Korveti'nin de ilk kaynağının yapıldığı törende verdiği ‘uçak gemisi’ mesajı, yeni nesil savunma sanayii ürünlerini de gündeme getirdi. Anka insansız hava aracından Hürkuş uçağına, MİLGEM gemilerinden Hisar füzelerine, Altay tankından Atak helikopterine kadar birçok platformu milli imkanlarla üretmeye başlayan Türkiye, bu modellerin daha gelişmişleri için çalışma yürütüyor.

Birçoğu Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine giren bu sistemlerin üst modelleri, Türk ordusunun, caydırıcılık yönünü de artıracak. Türk savunma sanayii de daha güçlü bir aktör haline gelecek. İşte yeni nesil için çalışmayürütülen bazı projeler:

HÜRKUŞ SİLAH KUŞANIYOR

Bir diğer önemli milli proje olan Hürkuş, 'temel eğitim uçağı' olarak planlandı ve halen son testleri devam ediyor. Uçağın, önümüzdeki yıldan itibaren aktif olarak TSK tarafından kullanılması öngörülüyor. Hürkuş-A Projesinde elde edilen sonuç, yeni çalışmaların da kapısını araladı. Hürkuş-B ve Hürkuş-C versiyonları için hazırlık yapılıyor. Hürkuş'un C modeli "silahlı" olacak ve yakın hava destek harekat görevi de üstlenecek. Konuyla ilgili "kavramsal tasarım" çalışması yürütülüyor.

GÖKTÜRK-1'DE GERİ  SAYIM

Göktürk-2  uydusunu kullanan ve istihbarat ihtiyacının önemli bir kısmını kendi imkanlarıyla karşılamaya başlayan Türkiye, Göktürk-1 ile yeni imkanlara da kavuşacak. TSK'nın hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsünü sağlayacak Göktürk-1, bu yıl sonunda fırlatılacak ve 2017'de hassas görüntüler sağlayacak. Suriye ve Irak'taki sıcak gelişmeler, terörle mücadele, mülteci akını gibi konularda Türkiye bölgeyi kendi imkanlarıyla gözleyebilecek.

‘MİLLİ UÇAK GEMİSİ İÇİN HAZIRLANIN’

Denizlerde de gücünü giderek pekiştiren Türkiye, MİLGEM projeleriyle milli gemilerine kavuşmuştu. Son olarak Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenle Burgazada Korveti denize indirildi. Kınalıada Korvetine de ilk kaynak yapıldı. Erdoğan, törende uçak gemisi üretimi için de kararlılığı ortaya koydu.

SIRA UZUN MENZİLLİ FÜZEDE

Türkiye, kısa menzilli füzelerin üretiminde sağladığı başarıların ardından uzun menzilli füze üretimi için de çalışmalara başlamıştı. Halen Hisar-A füzeleriyle alçak irtifa, Hisar-O füzeleriyle de orta irtifa ihtiyacını karşılamayı başaran Türkiye, milli olarak yüksek irtifa ve uzun menzilli füzeyi de üretecek. Askeri üslerden limanlara, tesis ve birliklerden kritik noktalara kadar yerlerin korunması sağlanmasına karşın, uzun menzilli füze, caydırıcılık bakımından da önemli görülüyor.

ANKA'YA 'İMHA' GÖREVİ

Türkiye, Anka İnsansız Hava Aracı’nı (İHA) milli olarak üretmişti. TSK tarafından kullanılmaya başlanan Anka'lar, daha uzun süre havada kalabiliyor. Anka'nın gelişmiş modeli için çalışmalar da son aşamara. Anka-S adı verilen silahlı Anka, kısa süre içinde kullanılmaya başlanacak. Terör yuvaları tespit edildiği an, silahlı Anka'lar vasıtasıyla imha edilebilecek.

‘İNANIRSANIZ, AZMEDERSENİZ BAŞARIRSINIZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, cumartesi günü İstanbulTersane Komutanlığı'nda düzenlenen Burgazada korvetinin denize indirilmesi törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan buradaki konuşmasında “Amfibi türü Anadolu gemisinden sonra artık biz kendi uçak gemimizi yapar hale geleceğiz. İnanırsanız, azmederseniz başarırsınız” açıklamasında bulundu. 

ALTAY İÇİN TARİH 2017

Modern Tank Projesi (Altay) kapsamında halen PV1 ve PV2 prototip üretimleri tamamlandı. Sistem kalifikasyon olarak adlandırılan süreç devam ediyor. Kabul testlerinin de Ekim ayına kadar tamamlanması hedefleniyor. Altay tankının da 2017'den itibaren kullanımı öngörülüyor.

Akşam
4290
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS