• Erdoğan'dan sürpriz AB çıkışı
  • Terör örgütü İsviçre'de Erdoğan'ı hedef gösterdi
  • Merkel'i zorlayan Erdoğan sorusu
  • Bulgaristan, Milletvekili Aziz Babuşçu’ya ’giriş yasağı’ koydu
  • Yunanistan adalardaki sivillere silah eğitimine başladı

TERÖRÜ BİTİRECEK PLAN AÇIKLANDI !

Terörü bitirecek plan açıklandı !

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir'de terörle mücadeleyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir'de sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi. Terör operasyonları hakkında bilgi veren Yıldırım "Buradan açıkça söylüyorum operasyonların bitmesi için 3 tane şey lazım" dedi.
 
Bize diyorlarki "efendim çözüm süreci ne olacak?" Buradan açıkça söylüyorum operasyonların bitmesi için 3 tane şey lazım. Bu katil terör örgütü ne zaman sivilleri öldürmekten vazgeçerse, ne zaman askere, polise, korucuya silah çekmekten vazgeçerse, ne zaman vatandaşımızın her bölgede huzur içinde yaşaması mümkün olursa bu operasyonlar son bulacak.
 
Hükümet, geçtiğimiz aylar içinde düğmeye basmış, Terörle Mücadele Eylem Planı çerçevesinde Özel Harekat tim sayısı 40 bine çıkarılmıştı. işte yürürlüğe giren 82 maddelik Terörle Mücadele Eylem Planı’nın önemli başlıkları ve terörün kökünü kazıyacak o plan;
 
40 BİNE ÇIKARILACAK 
 
Önümüzdeki yılın sonuna kadar Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve Polis Özel Harekat (PÖH) timlerinin sayısının 40 bine çıkarılması planlanıyor. Yürürlüğe giren 82 maddelik Terörle Mücadele Eylem Planı'nda yer alan stratejiye göre; terörle etkili mücadele ederken, önleyici tedbirler planlandı.
 
ŞEHİR MERKEZLERİNE KARAKOL İNŞA EDİLECEK 
 
Önümüzdeki dönemde risk analizi yapılarak Güneydoğu'dan başlamak üzere Batı illerini de kapsayacak şekilde, kent merkezlerine, ilçelere özel eğitimli personelin görev yapacağı 280 karakol inşa edilecek. Yüksek korunaklı bu karakolların bir kısmı geçici, bir kısmı mobil, büyük bölümü ise kalıcı olacak.
 
KOORDİNASYON BAŞARILI 
 
Son operasyonlarda asker-polis işbirliğinin etkili sonuçlar vermesi, operasyonlarda görev alan personelin zamanla tecrübe kazanması ve aralarındaki eşgüdüm bu sonucu doğurdu. Sivillerin bulunduğu mahallerdeki çatışmalarda sağlanan başarı üzerine Özel Harekat timlerinin sayılarının artırılması kararlaştırıldı.
 
ÖZEL HAREKAT İÇİN SINAV AÇILDI 
 
Halen 12 bin 500 kişilik JÖH taburları bulunuyor. Bu sayı, bu yıl içinde 13 bin 500'e, önümüzdeki yılın sonuna kadar en az 20 bine çıkarılacak.Halen sayıları 7 bin 800 olan PÖH timlerinin sayısı da 20 bine çıkarılacak. Yeni alınan 5 bin öğrenci, aralıkta eğitime başladı. Bu timler, eylülde görevbaşı yapacak.Emniyet Genel Müdürlüğü, 4 bin Özel Harekat polisi almak için sınav açtı. 17. dönem mezunlarının ardından yıl içinde 4-5 bin alım daha yapılacak. Meslek içi katılımlarla 20 bin hedefine ulaşılmış olunacak.
 
SINIR GÜVENLİĞİ ARTACAK 
 
Süreç içinde TSK'ya bağlı iç güvenlik tugaylarıyla birlikte sınır güvenliğinden sorumlu mekanize tugay ve personel sayılarının artırılması da planlanıyor.
 
Halen 41'i muharip olan 51 tugayda kadro doluluk oranı yüzde 55. Önümüzdeki süreçte, hem tugayların sayılarının artırılması, hem de yeni sözleşmeli er ve erbaş alımı ile personel ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor.
 
MALİYET 450 MİLYON CİVARINDA 
 
Yeni kurulacak bir mekanize tugayın maliyetinin 400-450 milyon doları bulduğu göz önüne alındığında bunun biraz zaman alacağı belirtiliyor.

921
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS