• Bulgaristan'a oy kullanmaya giden Türklere çirkin taciz
  • İğrenç tuzak karakolda bitti
  • Son ankette MHP'li seçmen sürprizi
  • Osmanlı torunu Nilhan Osmanoğlu'ndan Atatürk çıkışı
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

TERS LALE İÇİN YÜRÜDÜLER

Ters Lale İçin Yürüdüler

Aralarında Sincik Kaymakamı Zafer Sağ'ında bulunduğu bir grup doğa dostu aktivist, Sincik ilçesinde yetişen Ters Laleleri tanıtmak amacıyla doğa yürüyüşü...

Aralarında Sincik Kaymakamı Zafer Sağ'ında bulunduğu bir grup doğa dostu aktivist, Sincik ilçesinde yetişen Ters Laleleri tanıtmak amacıyla doğa yürüyüşü düzenledi.

Adıyaman'ın Sincik ilçesinde yetişen Ters Laleleri tanıtmak ve dikkat çekmek amacıyla ilçenin güneyinde bulunan Ayengin Mahallesinin üst tarafındaki sarp kayalıklarda yaklaşık 6 kilometrelik parkurda yürüyüş yapıldı. Sincik ilçesinin sembolü olan Ters Laleleri tanıtmak amacıyla düzenlenen doğa yürüyüşü etkinliğine Sincik ilçe Kaymakamı Zafer Sağ, İlçe Özel İdare Müdürü Ali Ayaz, Sincik Şubesi Başkanı Ziya Azgın ve bir grup doğa dostu aktivistler katıldı.

Dünyada nadir bulunan ve Sincik'te doğal olarak yetişen Ters Lalelere dikkat çekmek amacıyla bir yürüyüş düzenlediklerini belirten Sincik Kaymakamı Zafer Sağ, "Sincik ilçesinde karların erimesi ile birlikte vadilerden başlayarak, göğe baş kaldıran Kardelenlerin zirvelere yolculuğunun sonunda, adeta nöbet devri gibi doğayı süsleme görevini Ters Lale devralır. Nisan ayının ilk haftasından itibaren vadiler, dağlar, yaylalar Ters Lalenin güzelliği ile süslenir. Dünyada bir benzeri daha bulunmayan ve anavatanı Güneydoğu Anadolu bölgesinin yüksek dağları olan Ters Lale, Sincik ilçesinin sarp kayalıklarında da yetişir. Ters Lale Dünyanın en nadide çiçeklerinden biridir. İlçemizde sarı ve açık kırmızı olmak üzere iki ayrı rengi bulunmaktadır. Göz kamaştırıcı rengi ile, kadife hassaslığındaki çiçeği ile, estetik görünümlü tersliği ile olağanüstü bir doğa harikasıdır. Ters Lale doğal ve farklı görüntüsü ile diğer lalelerden daha gösterişlidir, İlçemizin güneyinde bulunan sarp dağların eteklerinde doğal olarak yetişmektedir. İlçemizde yetişen Ters Lale motifleri, günümüzde de genç kızlarımızın çeyizlerine işlenmiş güzellikleri görmek mümkündür. Ters Lalenin güzelliği, narinliği çok sayıda hikayeye, şarkıya, türküye konu olmuştur. İlçemizde doğal olarak yetişen Ters Lalenin korunması ve daha geniş alanlara yayılmasını sağlamak amacıyla araştırmalara başladık. Eğer Ters Lale soğanını yetiştire bilirsek ilçemizin her köşesinin Ters Laleler ile süsleyerek önümüzdeki yıllarda Ters Lale festivali bile düzenlenebilir" şeklinde konuştu.

İHA
64
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS