• Erdoğan'dan sürpriz AB çıkışı
  • Terör örgütü İsviçre'de Erdoğan'ı hedef gösterdi
  • Merkel'i zorlayan Erdoğan sorusu
  • Bulgaristan, Milletvekili Aziz Babuşçu’ya ’giriş yasağı’ koydu
  • Yunanistan adalardaki sivillere silah eğitimine başladı
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

TİKA, KIRGIZİSTAN'DA "FASULYECİLİK PROJESİ" BAŞLATTI

Tika, Kırgızistan'da "Fasulyecilik Projesi" Başlattı

Proje, fasulyeciliğin yaygın olarak yapıldığı Kırgızistan'ın Talas vilayetinde sektördeki sorunlara çözüm bulmak amacıyla başlatıldı

ANKARA (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan'da fasulyeciliğin yaygın olarak yapıldığı Talas vilayetinde sektördeki sorunlara çözüm bulmak amacıyla "Fasulyecilik Projesi" başlattı.

Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Kırgızistan Tarım Bakanlığı ile ortak yürütülen proje kapsamında, verimli tohum türlerinin tespiti için deneme tarlası oluşturulması, üretim maliyeti analizi ile üreticilere teknik eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin sunulması planlanıyor.

Talas'ta yılda yaklaşık 80 bin ton fasulye üretiliyor. Bunun yaklaşık yüzde 70'i Türkiye'ye ihraç ediliyor. Çiftçilerin ektiği fasulyenin yüzde 90'ı, uluslararası piyasada fiyatı nispeten düşük olan "çalı fasulyesi". Bu nedenle bölgede tohum çeşitlendirmesine ve alternatif ürünler yetiştirilmesine ihtiyaç duyuluyor.

Bu konuda çalışmalar yapmak üzere Kırgızistan'da bir hafta süreyle görevlendirilen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından 3 kişilik teknik ekip, Kırgızistan Tarım Bakanı Turdunazir Bekboev tarafından kabul edildi.

Burada gerçekleştirilen toplantıda, proje kapsamında yapılması düşünülen çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Bekboev, kısa süre önceki Türkiye ziyaretinde dile getirdiği fasulye yetiştiriciliği alanında Türkiye'nin teknik destek vermesi konusundaki taleplerinin bu denli hızlı karşılık bulması nedeniyle heyettekilere teşekkür etti.

Daha sonra Talas'a hareket eden heyet, Talas Valisi ile görüşüp proje hakkında bilgi verdikten sonra üreticilerle ve bölgede faaliyet gösteren ithalatçı Türk firmalarıyla toplantılar yaparak, sektördeki sorunları tespit etmeye çalıştı. Ayrıca, çiftçilere yöneltilen anket sorularıyla üretim maliyeti tespit edildi.

Projenin ilerleyen safhalarında bölgeye uygun verimli tohum türlerinin tespit edilmesi için deneme tarlası kurulması, çiftçilere fasulye yetiştiriciliğinde modern tekniklerin öğretilmesi, hastalıklarla mücadele yöntemleri ve pazarlama konularında eğitim verilmesi de planlanıyor.

AA
43
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS