• CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
  • Bakan Soylu söz verdi ''Hesabını ödeteceğiz''
  • Sivillerin üzerine bomba yağdı: 200'den fazla ölü var
  • Avrupa Komisyonu Türkiye'nin AB Büyükelçisi'ni çağırdı
  • Hollywood filminde inanılmaz Erdoğan detayı
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

TÜREL SÖZÜNÜ TUTTU; TARİHİ SORUN TARİHE KARIŞIYOR

Türel sözünü tuttu; tarihi sorun tarihe karışıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, tarihi boyunca sulama sorunu yaşayan Döşemealtı’nın Karaveliler mahallesine kapalı sulama tesisi yapıyor.

1 milyon liraya tamamlanması planlanan tesis ile 4 bin dekar tarım arazisi suyla buluşacak. Projenin kaderlerini değiştireceğini söyleyen mahalle sakinleri, gelirlerinin artacağını, torunlarının istikbalinin kurtulacağını ifade etti.

ASAT Genel Müdürlüğü, altyapı yatırımlarının yanında yaptığı tarımsal sulama tesisleriyle çiftçilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Antalya’da tarımda önemli bir konuma sahip Finike’de Arif, Yalnız, Gökbük mahallelerinde kapalı sulama tesisi inşaatını tamamlayarak çiftçinin yüzünü güldüren Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, seçim sürecinde Karavelilerin tarımsal sulama sorununu çözeceğine dair verdiği sözü de yerine getiriyor. Başkan Türel’in talimatıyla ASAT Genel Müdürlüğü Karaveliler’de kapalı sulama tesisi inşaatı başlattı. Çalışma ile 1 milyon lira maliyetle 25 bin metre uzunluğunda 110’luk polietilen boru döşenecek. Kapalı sulama tesisinin yılbaşına kadar hizmete açılması planlanıyor.

SULAMA SORUNU TARİH OLUYOR

Kuru tarım yapan Karavelilerli çiftçiler, kapalı sulama tesisinin tamamlanmasının ardından sulu tarıma geçerek, sebzecilik, meyvecilik ve seracılık yapabilecek. Bugüne kadar hiç sulanmamış 4 bin dekar tarım arazisi suyla buluşacak. Sulama sorununun ortadan kalkmasıyla verim ve kazanç yükselecek, yaşam standartları ve istihdam konusunda da ciddi artış sağlanacak.

SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK

Arazilere yerleştirilen 5 adet pompa ile çıkarılan saniyede 200 metreküp su, 60 metre yüksekliğe daha önceden inşa edilmiş 1 adet 600 metreküp 1 adet 150 metreküp havuzlara aktarılacak. Havuzlarda biriken su, 110’luk polietilen borularla 4 bin dekarlık araziye taşınacak. 500 adet su alım vanaları ile tarlalara dağıtılarak damlama sistemine bağlanacak.

HAYALDİ GERÇEK OLDU

Bir hayalin daha Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel sayesinde gerçekleştirildiğini söyleyen Döşemealtı Koordinatörü Nurettin Tursun, “10 yıl önce buralara damlama sulama sistemi gelecek deseydik kimse inanmazdı. Menderes Başkan buranın sulama sistemini çözeceğiz demişti. Verdiği sözlerin arkasında durdu ve damlama sulama sistemiyle Karavelilere bir hayat gelecek. Bu sistemle sulama sorunu çözülmüş olacak. Bu sayede zeytinlikler sulanmış olacak, seracılık da hayata geçecek ve vatandaşın kazanç yolları da artmış olacak” dedi.  

GELECEĞİMİZ DEĞİŞECEK

Karaveliler Sulama Kooperatifi Başkanı Hasan Ali Koç,“ Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel’e bu proje için teşekkür ediyoruz. Daha önce su olmadığı için kuru mahsul ekiyorduk. Yılda bir ekim yapılabiliyorduk. Su geldiği zaman yılda 3 defa ekim yapabileceğiz. Proje sayesinde köyümüzün kaderi değişecek. Gelirimiz artacak, ekonomik durumumuz daha iyi olacak. Gençlerimiz tarımla uğraşacak, istihdam sağlayacak” diye konuştu.

 Çiftçi Bayram Erkan, “Bu tesis yaşam tarzımızı değiştirecek. Hayat standardımızı yükseltecek, ekonomik gücümüzü artıracak. Torunlarımızın istikbaline katkıda bulunacak bundan büyük nimet olmaz. Allah buranın yapılmasına vesile olan herkesten razı olsun” ifadelerini kullandı.

Çiftçi Ahmet Katılmış, “Yıllardır kuru tarım yapıyoruz. Zeytincilik yapıyoruz. Yağmur yağarsa az satabiliyoruz. Suyumuz geldikten sonra bu sistemle köyümüzün kaderinin değişeceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu. 

 

1337
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS