• Sonar'ın anketinden ''Hayır'' çıktı
  • Sinan Oğan'ın toplantısında arbede çıktı
  • Devlet Bahçeli: ''Ülkücüyüm diyen...''
  • Erdoğan'dan yine olay olacak ''Hayır'' çıkışı
  • PKK'ya darbe üstüne darbe ! 33 terörist öldürüldü

UKRAYNA BAŞBAKANI TELEVİZYON PROGRAMINDA İSTİFA ETTİĞİNİ AÇIKLADI

Ukrayna Başbakanı Televizyon Programında İstifa Ettiğini Açıkladı

UKRAYNA'da Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, katıldığı bir televizyon programında görevinden istifa ettiğini duyurdu.

UKRAYNA'da Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, katıldığı bir televizyon programında görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Siyasi çalkantıların son aylarda giderek yoğunlaştığı Ukrayna'da Başbakan Arseniy Yatsenyuk, televizyon kanallarında yayımlanan "Başbakan'la 10 Dakika" adlı programda yaptığı açıklamada, görevinden istifa ettiğini duyurdu. Yatsenyuk, kendisinin istifasının resmi olarak 12 Nisan Salı günü, Ukrayna Parlamentosu'na sunulacağını bildirdi. Başbakan Yatsenyuk, ülkedeki siyasi krzin kendisini istifaya zorladığını ifade etti. Kendisinin başbakanlık yetkilerini Parlamento Başkanı Volodimir Groysman'a teslim etmeye hazır olduğunu dile getiren Yatsenyuk, diğer taraftan başkanı olduğu "Halk Cephesi" partisinin koalisyon hükümetinde kalmaya devam edeceğini kaydetti.

Ukrayna'da iki yıl önce batı yanlısı kesimlerin gerçekleştirdiği ihtilalin ardından başbakanlığa getirilen Arseniy Yatsenyuk'un partisi, 2014 yılının ekim ayındaki parlamento seçimlerinde en fazla oyu almış ve Yatsenyuk, beş partiden oluşan koalisyon hükümetinde yeniden başbakan olmuştu. Ancak, koalisyon hükümetindeki partiler arasındaki anlaşmazlıklar geçen yılın sonlarında artınca, bazı partiler koalisyon hükümetinden çekilme kararı aldı. Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile Başbakan Yatsenyuk arasındaki anlaşmazlıklar da bu yılın başlarında iyice şiddetlenmiş, fakat ABD yönetimi ve IMF, Ukrayna yönetimini, siyasi krizden uzak durmaları konusunda uyarmıştı.

ABD yanlısı çizgisiyle bilinen Başbakan Arseniy Yatsenyuk'un partisinin 2014 yılının Ekim ayındaki parlamento seçlimlerinde yüzde 22,14 ile en yüksek oyu almasına karşılık, geçen yılın sonunda yapılan kamuoyu yoklamaları, partinin kamuoyu desteğinin yüzde 1'e kadar düştüğünü gösteriyordu.

Öte yandan ABD yönetimi ve IMF, ekonomik kriz içinde bulunan Ukrayna'da erken seçimlerin yapılmasına kesinlikle karşı çıkıyor ve yeni hükümetin, parlamentodaki mevcut partiler içinden kurulması gerektiğini söylüyor.

DHA
68
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS