• FETÖ durmuyor ! Gizli toplantıda kıskıvrak yakalandılar
  • İzmir'de iki ayrı patlama: 1 terörist öldü, 1'i yaralı yakalandı
  • İstanbul'daki otogarda kan donduran tecavüz
  • Kerkük'te Kürdistan bayrağı asıldı
  • Adana'da kanlı gece: 5 ölü
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

VODAFONE ARENA'NIN AÇILIŞI YAPILDI

Vodafone Arena'nın Açılışı Yapıldı

Beşiktaş'ın yeniden yaptığı Vodafone Arena Stadı'nın açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımı ve...

Beşiktaş'ın yeniden yaptığı Vodafone Arena Stadı'nın açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımı ve özel davetlilerin de hazır bulunmasıyla gerçekleşti.

Resmi açılış törenine; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra, Bakanlar, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Spor ve Gençlik Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ile siyaset, spor ve iş dünyasından davetliler katıldı. Yapılan konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi.

EFSANE İSİM GORDON MİLNE DE AÇILIŞA KATILDI

Başkan Fikret Orman, Yönetim Kurulu Üyeleri, Divan Kurulu Üyeleri, Teknik Direktör Şenol Güneş, Kaptanlar Tolga Zengin ve Necip Uysal'ın yanı sıra efsane teknik direktör Gordon Milne ile siyah-beyazlı formayı hem teknik direktör hem de futbolcu olarak giyen bir çok futbolsever açılışta yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun stadyuma gelmesinin ardından açılış töreni başladı. İlk önce saygı duruşu yapılırken, ardından da İstiklal Marşı okundu.

FİKRET ORMAN: "CUMHURBAŞKANI, KARA KARTALIN EVE DÖNÜŞÜNÜN GİZLİ KAHRAMANIDIR"

Başkan Fikret Orman, kürsüye çıkarak duygularını dile getirdi. Fikret Orman, konuşmasında şunları söyledi:

"Halkın takımı olan Beşiktaşımız, halkın Cumhurbaşkanı ile Vodafone Arena'yı açıyor. Değerlerimizi koruyarak bugünlere kadar geldik. Her zaman halkın takımı olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesi ile Vodafone Arena'yı inşa ettik. Sayın Başbakanımız her zaman bizimle ilgilendi. Başbakan Yardımcımız Yalçın Akdoğan, İstanbul'un ağabeyi Kadir Topbaş hep yanımızda oldu. Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşım Umut Güner'in çok emekleri oldu.

Vodafone, bu stat için 14 milyon Dolar ilave yatırım yaptı. Koç Grubu yanımızda oldu. Kalde bize destek verdi. Stadın yapımı için kredi veren Aktifbank'a ve Ahmet Çalık'a teşekkür ediyorum. En başta bizlere inanan taraftarlarımıza teşekkür ediyorum.

Türkiye 14 yılda sporda büyük bir aşama kaydetti. Bunun en önemli örneği Vodafone Arena. Bu stat futbolun yanı sıra moda ve eğlence aktivitelerine ev sahipliği yapacak. İstanbul'un marka değerini yükseltecek.

Vodafone Arena, kolezyumdan esinlenilerek yapılmıştır. Bu stadın fikir babalarından biri sayın Cumhurbaşkanımızdır. Vodafone Arena, sanki yüzyıllardır buradaymış gibi hissedilecek bir stattır. Cumhurbaşkanı, kara kartalın eve dönüşünün gizli kahramanıdır. Beşiktaş'ı her daim destekleyen taraftarımızı alkışlayalım.

DEMİRÖREN'İN DİLİ SÜRTÇÜ: "BEŞİKTAŞ BAŞKANI OLARAK..."

Fikret Orman'ın ardından kürsüye çıkan TFF Başkanı Yıldırım Demirören konuşurken önce "Beşiktaş Başkanı olarak..." diye başladığı sözlerini Federasyon Başkanı olarak diye tekrarladı. Bu esnada gülüşmeler yaşandı.

Yıldırım Demirören, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Beşiktaş başkanı olarak....Pardon, Federasyon başkanı olarak size çok teşekkür ediyorum." deyince salonda daha sıcak bir ortam oluştu. Demirören, ayrıca "Sayın Cumhurbaşkanım bu stadın yapılmasında ne kadar katkınız olduğunu ben biliyorum" diyerek Erdoğan'a teşekkürlerini de sundu.

DAVUTOĞLU: "TARİHİ BİR GÜN... ÇÜNKÜ KARTAL EVİNE DÖNÜYOR"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Beşiktaş'ın stadı Vodafone Arena'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Beşiktaş'ın çok sağlam bir geleneğe sahip olduğunu vurgulayarak, "Tarihi bir gün... Çünkü Kartal evine dönüyor" dedi.

Davutoğlu, herhangi bir sosyal topluluk gibi, spor kulüplerinin de varlıklarını koruması için 3 asgari şartın olduğunu belirtti. Başbakan şöyle devam etti:

"Tarihi bir gün... Çünkü Kartal evine dönüyor. Herhangi bir sosyal topluluk gibi spor kulüplerinin de varlıklarını koruması için 3 asgari şart vardır. Birincisi, sağlam bir geleneğe sahip olması. Hepimiz şahidiz ki, Beşiktaş çok sağlam bir geleneğe sahip. Kartal, Selçuklu'nun sembolüdür. 1903 yılında Beşiktaş doğduğunda, devletimizin kalbi Dolmabahce ile Yıldız Sarayı arasında atıyordu. Beşiktaş o gün bugündür devletiyle birlikte yürüdü, devletiyle birlikte sevinip üzüldü. Siyah-beyaz renkler, Balkan Savaşı'ndaki acıların varlığıyla, aynı zamanda milletin ıstırabıyla şekillendi. İkinci şart, ona uygun bir insan unsuruna saphip olmak. Şundan büyük bir memnuniyet içinde bahsedebiliriz ki, Beşiktaş taraftarı en sağlam aidiyet bağıyla bağlı taraftarların başında gelir. Üçüncü şart da sağlam bir altyapı. Bu olmazsa sporda sürekli başarı sağlamak imkansızdır. Bugün Beşiktaş kulübü, bu statla kendini garanti altına almıştır."

"KARA KARTAL AL BAYRAĞI TEMSİL ETTİĞİNDE, BURADAN BOYNU BÜKÜK ÇIKMASIN"

"Dört temenniyi de burada dile getirmek istiyorum. Kara Kartal, al bayrağı temsil ettiğinde bu stattan hiçbir zaman boynu bükük çıkmasın inşallah. İkincisi, bu stat sadece başarının değil, edebin de yansıdığı bir stat olsun. Hiçbir centilmenlik dışı hareketin olmadığı stat olsun. Beşiktaş camiasına rica ediyorum, bu stat en nezih stat olsun. Üçüncüsü, yaşayan bir spor tesisi olsun. Sadece maçtan maça açılıp kapanan bir stat olmasın. İsteriz ki, stadyumlarımız sadece maçtan maça açılan ve büyük spor şölenlerinin yaşandığı yerler olmasın, her zaman halka açık olsun. Dördüncü temennim, bu mekanın Beşiktaş camiasınca önemini bildiğimiz için, hepimizin gönlündeki husus, bu stadın estetik görüntüsüydü. Bu estetik görüntüye şu veya bu şekilde zarar verecek bir unsurun bu statta yer almamasıdır. Tarihi dokuyla birlikte bu stadın yaşaması büyük önem taşıyor. Başarılı, nezih ve milletimizin ahlakına uygun, centilmence müsabakaların yapılmasını temenni ediyorum. Allah bize hep başarılar temenni etsin. Bu statta milli birlik ve beraberliğimizi teyit edecek başarılar nasip etsin."

BAKAN KILIÇ

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise, "2002'den beri gelişen Türkiye'nin en güzel örneklerinden biri Vodafone Arena. Cumhurbaşkanımız bu stadın yapımın büyük emek harcadı. Bu stadın yapımındaki emekleri için Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: BEŞİKTAŞ TARAFTARI, SADAKATİYLE FARKINI HEP ORTAYA KOYMUŞTUR

"Beşiktaş aslında böyle bir stadı çok önceden hak ediyordu. Bugün beşiktaş'ın çok gecikmiş bir hakkı teslim ediliyor"

"Kurulduğu günden beri, iyi gününde, kötü gününde takımlarının yanında olan Beşiktaş taraftarı, sadakatiyle farkını hep ortaya koymuştur"

"Açılışını yaptığımız bu muhteşem stadın, etkileyici atmosferiyle, buraya gelen tüm takımları kucaklayacağına inanıyorum"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beşiktaş'ın yeni stadı Vodefone Arena'nın açılışında yaptığı konuşmada, "Beşiktaş aslında böyle bir stadı çok önceden hak ediyordu. Bugün Beşiktaş'ın çok gecikmiş bir hakkı teslim ediliyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına, "Sevgili Beşiktaşlılar, değerli misafirler, Vodafone Arena demek zor geliyor bana ama, Kartal'ın yeni yuvasının hayırlı olmasını diliyorum. Yeni stadında başarılı müsabakalar, bol gollü galibiyetler temenni ediyorum" diye başladı.

Erdoğan şöyle devam etti:

"Şöyle düşündüm, bayağı gerilere gidelim dedim. Yani 70'li yıllar, Şeref Stadı'nda oynadığımız yıllar. Ve Beşiktaş'ın altyapısının da Şeref Stadı'nda oynadığı yıllar. Öyle çimen falan yok. Toprak sahada düştüğünüz zaman vücudunuzdan zımpara gibi derinin kalktığı yıllar. O yıllardan, böyle bir stada kavuşmak, o merhalelerden biri oldu. Beşiktaş aslında böyle bir stadı çok önceden hak ediyordu. Bugün Beşiktaş'ın çok gecikmiş bir hakkı teslim ediliyor. Gördüğüm kadarıyla, Kara Kartal'ın şanına yakışır bir eser ortaya çıktı. Fikret Başkan projeyi getirdiği zaman benim de bazı önerilerim olmuştu. Özellikle stadın dış yapısı hakkında. Gördüm ki tavsiyelerimden faydalanmışlar. Tabii en büyük tebriği de Beşiktaşlılar hak ediyor. Kurulduğu günden beri, iyi gününde, kötü gününde takımlarının yanında olan Beşiktaş taraftarı, sadakatiyle farkını hep ortaya koymuştur. Burası, Eski Açık tribün. Amatör Küme'de oynadığımız zaman serbest giriş kartıyla maçlara gelir, demir parmaklıkların arkasından maçı izlerdik."

"SIRADAN BİR ESER DEĞİL"

"Milyonlarca taraftara sahip bir takımda centilmen taraftara sahip olmak çok önemli. Traftarları, futbolcularımızın heyecanına heyecan katar hale getirirsek, o zaman bu zaferlere Beşiktaş çok daha büyük zaferler katacaktır. Beşiktaş taraftarı, inşallah centilmenliğiyle de akıllarda, hafızalarda yer etmeye devam edecektır. Açılışını yaptığımız bu muhteşem stadın, etkileyici atmosferiyle, buraya gelen tüm takımları kucaklayacağına inanıyorum. Başkan'dan taraftarına, altyapıdaki miniklerine kadar, artık yeni bir dönem başlıyor. Böyle muhteşem bir stada sahip olmak kadar, onun hakkını vermek de inanıyorum ki yerine getirilecektir. Beşiktaşlıların bu stadın ruhuna uygun centilmenliği ortaya koyacağına yürekten inanıyorum. Tabii sıradan bir eser değil. 100 milyona mal olan, 42 bin koltuğa sahip olan, müzesiyle, sadece maçtan maça değil, sürekli halkımıza hizmet veren bir eser ortaya çıkıyor. Bu anlamıyla, burası hakikaten farklı. İnanıyorum ki, diğer statlarda da aynı özelliklere sahip oluruz.

Türkiye'nin geçtiğimiz 13 yılda kat ettiği büyük mesafeyi görmek için sadece spor alanında yaptıklarına bakmak yeterlidir. Spor kulüplerimizin 13 yıl önceki altyapısıyla bugünküler arasında dağlar kadar fark var.

Beşiktaş, özellikle bir ilçemizin kulübü olarak bir anlam ifade ediyor. Şu anda da kendi altyapısıyla, yetiştirdikleriyle, Beşiktaş geleceğe farklı şekilde yürüsün. Ama önemli olan bir şey var. 13 yılda lisanslı sporcu sayısı 278 binden 6 milyon 225 bine, kulüp sayısı da 6 binden 24 bine yükselmiş durumda. Ve 13 yılda 659 uluslararası spor organizasyonuyla bu alanda da rüştümüzü ispat ettiğimizi düşünüyorum. Bundan sonra bizim için olimpiyat konusu inanın formaliteden ibarettir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda, stadın yapımına emeği geçen herkese teşekkür etti.

ERDOĞAN, "YA ALLAH, BİSMİLLAH" DİYEREK YENİ STADIN AÇILIŞINI YAPTI

Yapımı 3 yıl süren Vodafone Arena Stadı bugün düzenlenen resmi törenle açıldı.

Resmi açılış törenine; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başkan Fikret Orman, Yönetim Kurulu Üyeleri, Divan Kurulu Üyeleri, T.F.F Başkanı Yıldırım Demirören ile spor ve iş dünyasından yüzlerce davetli katıldı.

Davetliler arasında Beşiktaş'ın eski teknik direktörü Gordon Milne, Ertuğrul Sağlam, Fenerbahçe eski başkanı Ali Şen, Galatasaray eski başkanı Adnan Polat, teknik direktör Şenol Güneş, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, futbolculardan Tolga Zengin ve Necip Uysal gibi isimler vardı.

Konuşmaların ardından Başkan Fikret Orman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a günün anısına bir gazete hediye etti. Gazetenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın futbol oynadığı döneme ait haber ve fotoğrafları içeren bir gazete olduğu öğrenildi.

Hediye töreninden sonra Vodafone Arena'nın kurdelesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fikret Orman, Fatih Terim, Yönetim Kurulu Üyeleri ve protokol davetlileri platformun önünde yer aldı. Daha sonra Erdoğan, "Ya Allah, bismillah" diyerek yeni stadın kurdelasını kesti.

Kurdela kesilmesinin ardından Başkan Fikret Orman ve Yönetim Kurulu Üyeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile beraber sahaya inerek temsili santra yaptılar.

Ayrıca Erdoğan, Davutoğlu, Abdullah Gül, Akif Çağatay Kılıç ve Fatih Terim orta sahada beraber paslaştılar.

STADIN KAPASİTESİ 41 BİN 903

Vodafone Arena'nın kapasitesi, 41 bin 903 kişi olarak belirlendi. Dolmabahçe'deki statta 147 loca yer alırken, bu localar bin 847 kişi kapasiteli. Statta locaların yanı sıra 2 bin 150 de VIP koltuk bulunuyor. Locaların arka bölümündeki kafeterya, VIP ve yemek alanları da maçların yanı sıra diğer zamanlarda faal olarak kullanılabilecek.

DHA
142
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS