• Adana'da kanlı gece ! 5 ölü
  • Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar
  • PKK'dan kaçan terörist yaşadıklarını anlattı
  • Dursun Özbek'ten Hakan Şükür ve Arif Erdem açıklaması
  • İstanbul'da taksici dehşeti

WHEY PROTEİN TOZLARI HAKKINDAKİ BİLİMSEL GERÇEKLER

Whey Protein Tozları Hakkındaki Bilimsel Gerçekler

Bugünlerde birçok sporcunun ilk tercihi olan whey protein tozları ne kadar etkili?

Kullanımı sonucu vücutta hangi değişikliklere rastlanıyor?  Faydaları ve olası yan etkileri nelerdir? Bilimsel araştırmalar ışığı altında bu soruları cevaplamaya çalışacağız.

Whey Protein Nedir?

Süt proteinin %20 sini oluşturur. Peynir üretimi esnasında doğal olarak açığa  çıkan peynir altı suyunun çeşitli filtrasyon işlemlerinden sonra protein tozlarında kullanılan halini alır. Elde edilen bu toz saflık oranlarına göre konsantre, ve izole whey protein olarak değişiklik gösterir.


screenshot_3-063.jpg

Whey Prtoein Concentrate (WPC)

%30-%90  arasında protein içeren whey protein çeşididir. Düşük saflıktaki ham madde gıda sektöründe kullanılırken %70 üzeri saflıktaki laktoz ve yağlardan ayrılmış zengin ham madde sporcu besinlerinde kullanılmaktadır.

Whey Protein Isolate (WPI)

Genellikle %90-%96 saflıkta protein içermektedir. Yağ ve laktoz bakımından konsantre olan ürünlere göre daha düşük değerlere sahiptir.

Whey Protein Kullanımı ve Faydaları

23 atlet üzerinde 12 haftalık dayanıklılık antrenman programı ile yapılan testlerde protein kullanımının etkisi şöyle sonuçlanmıştır. 12 hafta sonunda kg başına 2gr protein tüketen sporcuların bench press ve squat hareketlerindeki performansları protein tüketmeyen sporculara göre %85 (bench press) ve %77 (squat) oranlarında daha iyi sonuç vermiştir. Kg başına 1.6 ila 1.8 gr protein tüketen sporcuların testosteron seviyelerindeki artış protein tüketmeyen sporculara oranla daha fazla olmuştur. Büyüme hormanu seviyesinin kullanılan whey protein ile orantılı olmadığı saptanmıştır. Bu sonuçlar sonunda ürünün kasların gelişimde olumlu etkisinin olduğu bulgularına varılabilir.

Whey Proteinin Olası Yan Etkileri

2013 yılında Brazilian Annals of Dermatology, tarafından 30 katılımcı ile yapılan araştırmada protein tozunun sivilceye neden olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Protein markası bu konuda belirleyici olmamış ve sivilcenin görülmesi kadınlarda daha yüksek oranda olmuştur. 50 kişi üzerinde yapılan testlerde kompleks ürünlerin sindirim rahatsızlıkları ortaya çıkarabileceği görülmüştür. Bu durumun önlenmesi için uzmanlar izole whey protein içerikli ürünleri önermektedir.

En İyi Whey Protein Tozu Hangisi?

Türkiye’de birçok ithal marka whey ürünleri bulunmaktadır. Whey protein seçiminde kişisel hedefler doğrultusunda seçim yapmak önemli olacaktır. Laktoz intoleransı olan bir sporcu için Dymatize ISO 100 gibi izole çeşitler uygun olacakken hacim kazanmak isteyen bir sporcu Hardline Whey 3 Matrix protein tozu tercih edilebilir. En iyi whey ürünlerine Fitbull güvencesi ve kalitesiyle ulaşabilirsiniz.

screenshot_4-045.jpg

 

 

 

 

608
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS