Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Fazla kilolar çağımızda modern insanın en önemli sorunlarından biri. Bu fazlalıklardan tıbbi veya cerrahi olarak nasıl kurtulabiliriz sorusunu, Estetik cerrah Dr. Defne Erkara'ya sorduk.

A+ A-

Vücudun fit ve güzel bir görüntü sahibi olması doğrudan kas ve yağ oranları ile alakalıdır. Fazla yağlanmalarda vücudun kendini saldığı görülürken bu tarz durumlar aynı zamanda sağlıksız hallerin de habercisi olur. Bundan dolayı da gerek beslenme alışkanlıkları, gerek ise spor yapma gibi unsurlar sağlıklı insanların önem verdiği konuları oluşturur. Fazla yağların kimi zaman doğal yollar ile verilmemesi, bu nedenle de insanların moral bozukluğu yaşamaları, daha kötüsü de sağlık sorunlarının oluşması beraberinde alternatif tıbbi yöntemleri de getirmektedir. Örnek olarak yağ almak için uygulanan liposakşın ameliyatı bu noktada son derece etkili ve önemlidir.

Liposuction Nedir?

Yağ aldırma, liposuction yada halk arasındaki söylemiyle liposakşın işlemini oldukça basit bir şekilde anlatmak gerekirse, bu uygulamaların tıpkı koltuk temizliği ya da halı temizliğinde olduğu gibi, ana yapıya hiçbir zarar vermeden, yalnızca istenmeyen fazlalıkları aldığını söyleyebiliriz. Söz konusu ameliyatlarda kaslara, damarlara, sinirlere ya da diğer noktalara kesinlikle zarar verilmez. Bu yapılar zedelenmez ve hırpalanmaz. Yalnızca yağlar emilir ve boşaltılır. Ancak şu da unutulmamalıdır ki, liposuction bir zayıflama aracı değildir. Yani kilolu insanlar zayıflamak için bu yöntemden yararlanamazlar. Genel itibariyle bu noktada karıştırıldığı için insanların aklında yanlış yer etmemelidir.

Bölgesel Fazlalıklarda Liposuction Kullanılır

Ne zaman ki ameliyat hazırlıkları tamamlanır ve uygulamalar başlatılırsa, sadece çalışılacak alan kadar bir bölge vücutta açılır. 1 cm'lik bir delikten girilerek bölgesel yağlar emilir ve vücut dışına atılır. Yani liposuction uygulamaları yalnızca bölgesel fazla yağlar için kullanılır; tam bir vücut incelmesi için kullanılmaz.

Kimi insanlar ne kadar düzgün beslenirlerse beslensinler, ne kadar diyet yaparlarsa yapsınlar, ne kadar sportif harekete başvururlarsa başvursunlar diz çevreleri, kalça gibi alanlarda fazla yağlardan ve yağ yastıklarından kurtulamazlar. İşte bunun için liposuction kesin ve net bir çözüm olabilir.

Deri altındaki fazla yağları alan bu yöntem, daha çok yağ hücrelerinin normalden daha yüksek oldukları bölgelere uygulanır. Örnek olarak 3 cm yağ kalınlığı olan çeşitli bölgelerin beslenme ve spor ile 2 cm’ye düşürülmesi, ancak 9 cm’lik kalça kısmının ancak 8 cm’ye düşürülüp orada kalması gibi durumlarda liposuction önerilir. Böylelikle de söz konusu bölgedeki yağ kalınlığı 3 cm’ye kadar inebilir. Kaba ölçü boy ile kilo arasında 20 birimlik bir fark olmasıdır.

Liposuction uygulamalarında yağ kalınlıkları kesinlikle 0 cm’ye düşürülmez. Vücudun diğer noktalarına oranlı ve eşit bir yapı sağlanır.

Liposakşın uygulamaları sonrasında eğer kişi yeteri kadar dikkatli olmazsa ameliyat sırasında verdiği tüm yağları kilo olarak tekrar alabilir. Yani bu uygulamadan yararlanan kişi tekrar kilo almaz gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun yerine daha dikkatli olmak, dengeli ve düzgün bir şekilde beslenmek  ve spora dikkat etmek gerekir. Daha sağlıklı bir vücut için tüm bunlar fazlası ile önemlidir.

Detaylı bilgi için: www.defneerkara.com