Nette İlklerin Adresi

The Hateful Eight adlı suç, dram ve gizem türündeki western film, 8 Ocak 2016 tarihinde Türkiye'de gösterime girdi.

A+ A-

3 saat 7 dakika uzunluğundaki The Hateful Eight, Quentin Tarantino'nun son filmi olarak dikkat çekiyor ve IMDB puanı 200 binin üstündeki kişinin oyuyla şu anda 7.9 durumunda.

http://filmakinesi.org'ta Türkçe altyazılı olarak izleyebileceğiniz The Hateful Eight filmi, Amerika'nın Wyoming bölgesini, iç savaştan sonraki durumu konu alıyor. Kış vakti, yoğun karlı bir havada bir kelle avcısıyla esiri, sığınacak bir yer buluyorlar fakat burada başka misafirler de bulunmaktadır. Filmde olaylar, burada geçiyor ve burada sona eriyor. The Hateful Eight'in ilginç bir noktası da, Tarantino'nun bir diğer filmi Rezervuar Köpekleri gibi neredeyse tüm film boyunca kapalı bir mekanda, repliklerle geçiyor olması.

Filmin hem yönetmenlik, hem de senaristlik koltuğunda ünlü yönetmen Quentin Tarantino yer alıyor. Tarantino, Filmakinesi.org'ta 720p ve 1080p Film izleyerek bulunan The Hateful Eight'ten önce Ucuz Roman, Soysuzlar Çetesi, Rezervuar Köpekleri, Django Zincirsiz gibi pek çok sevilen, kült denilebilecek film çekmişti. The Hateful Eight'in aynı zamanda oyuncu kadrosu da epey zengin ve başarılı. Tarantino'nun favori oyuncularından olan Samuel L. Jackson bu filmde de başrolde ve Yüzbaşı Marquis Warren adlı zenci kovboy karakterini canlandırıyor. Filmde Kurt Russell John Rut rolünde karşımıza çıkarken, Jennifer Jason Leigh, Daisy Domergue'yi, Walton Goggins Şerif Chrsi Mannix'i, Demian Bichir Bob'u, Tim Roth Oswaldo Mobray'i ve Michael Madsen da Joe Gage'i canlandırıyor. Samuel L. Jackson'ın yanı sıra, daha önce Tim Roth ve Michael Madson gibi oyuncular da çeşitli Quentin Tarantino filmlerinde karşımıza çıkmışlardı.

Sivil savaş sonrasını konu alan western türündeki film, görsel olarak da çok başarılı ve Tarantino'nun bu noktada zirvesi. Birçok sinema eleştirmeni görüntü olarak Tarantino'nun en iyi filmini Filmakinesi.org'ta yayınlanan The Hateful Eight olarak değerlendiriyor. Muazzam bir kış manzarasına ve iç mekana sahip olan filmde, güçlü bir oyunculuk ve diyaloglar da var. Hatta filmin neredeyse tamamı diyaloglardan ve yine klasik Tarantino'ya özgü repliklerden ibaret.

The Hateful Eight, aynı zamanda ödül kısmında da iyi iş çıkardı ve toplamda 31 ödül aldı, 97 farklı ödüle de aday gösterildi. Bunların arasında en önemlisi Oscar olarak da bilinen Akademi Ödülleri. Film, en iyi müzik dalında Ennio Morricone'nin besteleri sayesinde bir Oscar alırken, en iyi yardımcı kadın oyuncu ve en iyi sinematografi dallarında da Oscar adayı olmayı başardı. Yine en iyi müzik dalında Altın Küre aldı ve en iyi görüntü ile en iyi yardımcı kadın oyuncu dallarında da Altın Küre'ye aday gösterildi. Aynı zamanda yine en iyi müzik dalında BAFTA ödülü aldı ve en iy iyardımcı kadın oyuncu ile en iyi görüntü dallarında BAFTA ödüllerine aday oldu. Bunun dışında çok çeşitli ödüller daha aldı.

Double Feature Films ve FilmColony ortaklığıyla çekilen yapımın maliyeti yaklaşık olarak 62 milyon Dolar tuttu. Filmin yönetmeni Quentin Tarantino, anlatıcı olarak yer aldı ve bölümler arasındaki seslendirmeleri gerçekleştirdi. Tarantino'nun Soysuzlar Çetesi ve Rezervuar Köpekleri gibi filmlerine de atıflarda bulunan The Hateful Eight, ilk olarak 2015 yılında Comic-Con etkinliğinde duyurulmuştu. 2015 yılının sonunda ise neredeyse tüm dünyadaki, tüm sinema salonlarında gösterime girdi ve Tarantino'nun son filmi olarak doğal olarak büyük ilgi çekti. The Hateful Eight, Tarantino filmlerine aşina olanların ve western türünü sevenlerin en azından bir kere izlemesi gereken, üç saatin üzerinde uzun bir serüven. Şimdiye kadar izlemediyseniz, bir göz atmanızı tavsiye ederiz.