Seo çalışması nasıl yapılır ?

Seo genellikle CEO kelimesi ile karıştırılmaktadır.

A+ A-

Oysa SEO Arama motoru optimizasyonu (search engine optimization ifadesinin baş harflerinden oluşur) anlamına gelir. CEO ise bir şirketin en üst düzey yöneticisi anlamına gelir. ( Chief Executive Officer ) Bu algının oturması için sanıyoruz ki biraz daha zaman geçmelidir. SEO özetle, herhangi bir kelimenin arama motoru aramalarında üst sıralarda listelenmesini sağlamaya yönelik hizmetler bütünüdür. Celilcan Seo Danışmanlığı olarak bu algının oluşmasında etki etmeye gayret ediyoruz.

Seo çalışması nasıl yapılır ?

Öncelikle sitenin yazılım kökenli sorunları varsa bunlar çözülür. İçerik optimizasyonu, sosyal medya optimizasyonu ve site hızı ile ilgili eksikler giderilir. Son olarakta site dışı seo faktörler dediğimiz offpage seo faktörleri ile ilgili ileri düzey çalışmalar yapılır. Yani aslında 3 ayaklı sacayağı gibi düşünülmesi gerekir. Bunların içinde en önemlisi kaliteli, içeriği özgün ve kullanıcının ilgisini çekecek, defalarca sitenizi ziyaret etmelerini sağlayacak bir yapı oluşturmak. Yoksa başka sitelerden yazıları al, siteni bunlarla doldur, hit bekle, olacak iş değil.

Kısaca seo nedir sorusunun cevabı google, yandex gibi arama motorlarına bir siteyi ilgili anahtar kelimelerde yükseltme veya ilk sıralara getirme çalışmasıdır.

İyi bir seo uzmanı nasıl seçilir ?

İyi bir seo uzmanı ile çalışmak başarının ilk şartlarından biridir. Bu nedenle uzman seçiminde dikkatli olmak gerekir. Seo uzmanı seçerken referans, bilgi, güven, tecrübe gibi faktörler baz alınır. Sadece fiyat bazlı değerlendirme yanlış olacaktır. Tüm metrikler bir arada düşünülerek karar verilmelidir. Seo firması seçerkende aynı kriterler ile değerlendirme yapılabilir. Mutlaka referanslar görülmelidir. Bence hepsinden önemlisi, sizin de SEO hakkında biraz bilgi edinmeniz ve karar verirken doğru soruları aday kişiye sorabilmeniz gerekir.

Son olarak arama motoru optimizasyonu çalışması yaparken site içi ve site dışı faktörler bir arada değerlendirilmelidir. Yazılım kaynaklı sorunlar çözülmeli ve sosyal medya sinyalleri doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Doğru ve doğal backlink çalışmaları ile başarı kaçınılmaz olcaktır.

Celilcan Seo Danışmanlığı 1999 yılından beri hizmet vermektedir. İtibar yönetimi, Sosyal Medya yönetimi, Google algoritmaları , Seo Danışmanlığı ve Googe Cezaları konusunda tecrübemiz ile müşterilerimize destek vermekteyiz. http://www.celilcan.net