Shrink Makinası Nasıl Çalışır?

Fabrikalarda üretimi gerçekleştirilen ürünlerin paketlenerek hazır hale getirilmesi aşamasında shrink makinası kullanılır.

A+ A-

Bu makineler paketlenecek ürünlerin türlerine göre farklı modellerdedir ve yine yapılacak paketlemeye göre farklı şekillerde çalışabilmektedir. Fakat shrink makinası için genel olarak söz edilebilecek bazı genel özelliklerden mevcut. Ülkemizde ve dünyada shrink makinası sektörüne Maripak öncelik ediyor. Resmi sitelerinde paketleme alanından birçok habere, bilgiye ve ihtiyacınız olan tüm cevaplara ulaşabilirsiniz.

Fabrikalardan küçük üretim yerlerine kadar pek çok farklı alanda kullanılabilir durumda olan shrink makinaları bu açıdan yaygın bir kullanım alanına sahiptir ve üretim alanlarının büyük bir bölümünde de bu makinalarla yapılan paketlemeler görülebilir. Shrink makinası özellikle iş gücünün büyük bir bölümünü makineye ayırdığından dolayı iş gücünden tasarruf edilmesini sağlar. Aynı zamanda bir el paketlemesine göre çok daha hızlı ve sorunsuz bir üretim gerçekleştirmektedir. Bu bakımdan da paketleme denildiğinde shrink makinası tercih edilerek otomasyon sisteminin son aşaması da sorunsuz bir şekilde üretime hazır hale getirilebilir.

Shrink Makinasının Çalışma Prensibi

Shrink makinasının çalışma prensibinde genelde iki bölüm bulunmaktadır. İlk aşama ve ikinci aşama olarak adlandırılabilecek bu üretim bölümlerinde ürünler ilk olarak özel filmler ile sarılarak paketlenir. Bu sırada filmlerin kenarlarının birleşmesi adına çeşitli kaynak işlemleri de yapılabilmektedir. İkinci aşamaya geçildiğinde ise filmin ısı ile birlikte ürüne sıkı bir şekilde sarılması ve yapışması sağlanmaktadır. Fakat bu yapışma bilindiği gibi değil, sadece ürünü sarmalama şeklindedir. Bu bakımdan ürünün açılması sırasında herhangi bir yapışma ya da filmin üründen ayrılmaması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Ürünün açılması sonrasında film kolay bir şekilde üründen ayrıldığı gibi shrink makinası ile yapılan paketlemenin görevi de burada sona erer. Üretim hattında eğer sorunsuz bir şekilde paketleme yapılmışsa ürün bozulmadan ve herhangi bir zarar görmeden tüketiciye kadar ulaşır. Böylece üretim hattından tüketiciye kadar geçen süreç içerisinde her aşamada doğru işlemlerin yapıldığından söz edilebilir. Shrink makinasının çalışma mantığında da üretimin son aşamasında ürünün en iyi şekilde paketlenmesi amaçlanır. Aynı zamanda shrink makinasının çalışması sırasında özellikle otomatik makinelerde dışarıdan çok müdahale şansı bulunmaz. Fakat paketlemenin denetlenmesi ile birlikte yaşanabilecek sorunlar önlenebilir. 

Eğer shrink makinalarının nasıl çalıştığı konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa bu sayfayı inceleyebilir, makinaların çalışma prensibini daha iyi anlayabilirsiniz.