ABD'den istihbaratından dikkat çeken Netanyahu raporu

İsrail'in Gazze'ye ölüm yağdırmaya devam ederken ABD istihbaratı İsrail Başbakanı Netanyahu'ya duyulan güvensizliğin arttığını ve sağ kanat koalisyonunun tehlikede olabileceğini gösteren bir rapor yayınladı.

İsrail-Hamas savaşı 7 Ekim'den bu yana devam ederken, ABD istihbaratının yayınladığı yeni bir rapor İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu'ya duyulan güvensizliğin arttığını ve sağ kanat koalisyonunun tehlikede olabileceğini gösterdi. New York Times (NYT) raporun Biden ve Natanyahu arasındaki anlaşmazlığın alevlenmesinden önce yazıldığını belirtti.

NYT'de yer alan habere göre rapor, Netanyahu'nun iktidarda kalıp kalamayacağına dair şüpheleri artırdığını ortaya çıkardı. CIA direktörü Gazze Şeridi'ndeki savaşı en azından geçici olarak durdurmanın en pratik yolunun bir rehine anlaşması olduğunu söyledi.

2024 Yıllık Tehdit Değerlendirmesi adlı rapor İsrail'in savaşın sona ermesine yönelik vizyonuna ilişkin endişeleri ve Netanyahu'nun sağ kanat koalisyonunun "tehlikede olabileceğini" gösterdi. Raporda, "Netanyahu'nun yönetme kabiliyetine duyulan güvensizlik, savaştan önce zaten yüksek seviyelerdeyken şimdi halk arasında derinleşti ve genişledi. Netanyahu'nın istifasını ve yeni seçim talep eden büyük protestolar bekliyoruz. Farklı, daha ılımlı hükümet bir olasılık" denildi.

Raporda İsrail'in "Hamas'ı yok etme" hedefine ulaşmakta zorlanacağı öngörülürken "İsrail muhtemelen yıllarca Hamas'ın silahlı direnişiyle karşı karşıya kalacak ve ordu Hamas'ın direnişçilerin saklanmasına, yeniden güç kazanmasına ve İsrail güçlerini şaşırtmasına olanak tanıyan yeraltı altyapısını etkisiz hale getirmekte zorlanacak" ifadesi kullanıldı.

BİDEN VE NETANYAHU'NUN ARASI AÇILDI

ABD Başkanı Joe Biden ve Netanyahu arasındaki gerilim son günlerde İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah'ta planladığı askeri operasyonlar nedeniyle alevlenmişti. Ancak aylar boyunca hazırlanan istihbarat raporu son gerginliklerden önce yazılmıştı. Yıllık rapor genellikle Senato ve Temsilciler Meclisi istihbarat komiteleri önünde iki gün süren oturumlarla birlikte sunuluyor. Yeni raporun sunulduğu Senato toplantısında istihbarat yetkililerine Netanyahu hükümetinin değerlendirmesi sorulmadı. Bunun yerine İsrail ve Gazze ile ilgili sorular rehine müzakerelerine odaklandı.

'İRAN 7 EKİM SALDIRILARINI DÜZENLEMEDİ'

Rapor, birçok ABD yetkilisinin son aylarda söylediği şeyi tekrarlıyor: İran'ın 7 Ekim saldırılarını düzenlemediği ya da önceden bilmediği. Rapora göre hem İran hem de İsrail birbirlerine karşı eylemlerini ayarlamaya ve doğrudan bir çatışmadan kaçınmaya çalışıyor. Ancak istihbarat kurumları İran'ın Gazze'deki savaş sona erdikten sonra bile ABD'yi tehdit eden vekil güçleri silahlandırmaya ve onlara yardım etmeye devam edeceğine inandıklarını söylüyor.

Sonraki Haber