Greenpeace, Türkiye'nin ''ithal'' çöpleri için alarm verdi

Greenpeace, Avrupa'dan Türkiye'ye ithal edilen plastik atıkların Adana'da atıldığı bölgelerde tehlikeli kimyasallara ve ağır metallere rastladı.

Çevre örgütü Greenpeace'in bugün yayınladığı 'Atık Oyunu' başlıklı rapor, ithal edilen plastik atıkların yasadışı biçimde çevreye dökülmesi ve açık alanda yakılması sonucu, Adana'daki beş bölgede tehlikeli kimyasallar ve ağır metaller tespit edildiğini ortaya koydu.

Geçen yıl İngiltere dahil Avrupa'dan ithal edilen plastik atıkların aynı beş bölgeye atıldığına dikkat çekilen rapora göre bilim insanları bu alanların bazılarındaki toprak ve küllerdeki zehirli kimyasal seviyesinin kontrol sahalarındaki alanlardan binlerce kat fazla. Kontrol sahaları, toprak ve yeraltı suyunun kaynağının bilindiği ve kirliliğin doğanın kendisinden değil yağmur suyu gibi dış etkenlerden kaynaklandığı yerler olarak tanımlanıyor.

Araştırmacılar "Tespit edilen organik kimyasal atıkların bazıları zehirli olmakla kalmıyor aynı zamanda yok olmaya karşı bir hayli dayanıklı" ifadelerini kullanıp bunların gıda zincirine girmesi halinde büyük tehlike teşkil edeceğini vurguladı. Rastlanan kimyasallar arasında fetüse zarar verebilen, erken doğuma yol açabilen ve tümör oluşumunu tetikleyebilen dioksin ve furan ile sinir sisteminde hasar bırakma riski olan metaller olduğuna dikkat çekti. Bu maddeler ciltte lezyonlara ve karaciğer hastalıklarına da davetiye çıkarabiliyor.

 İngiltere yasaları atıklar eğer geri dönüştürülecekse Avrupa dışına gönderilmelerine izin veriyor. Greenpeace raporunda da İngiltere hükümetine yurtdışına atık yollanması üzerinde daha çok kontrol sağlanması çağrısı yapılırken Çevre Kurumu'nun 2021'den bu yana Türk yetkililerden plastik dahil hiçbir atık için geri alınması talebi gelmediğinin altını çizdi.

Greenpeace Akdeniz'den Nihan Temiz Ataş, "Plastik atıklarını yurtdışına gönderen İngiltere ve Almanya gibi ülkeler, Türkiye'nin verimli topraklarında toksik iz bırakıyor. Verilen bu zararın geri dönüşü yok. Bu ülkeler sorumluluk alıp Türkiye'ye plastik göndermeye son vermeli. Bu zararlı atık oyunları sona ermeli” dedi.

Sonraki Haber