Bir içki grubuna daha zam geldi

Tekel Bayileri Platformu (TBP) Başkanı Özgür Aybaş, Pernord Ricard grubu içkilere zam geldiğini açıkladı.

Yıl başından bu yana alkol ve sigara fiyatlarında durmak bilmeyen zam yağmuru devam ediyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alkollü içki ve sigaradaki vergilere ilişkin “Devamlı artırıyoruz. Hem suluda artırıyoruz hem sigarada artırıyoruz. Aç sefil geziyor, rakıyı birayı almaktan geri durmuyor” açıklamasına tepkiler sürerken yine, yeniden zam geldi.

 Zamlı listeyi Twitter hesabı üzerinden paylaşan Tekel Bayileri Platformu (TBP) Başkanı Özgür Aybaş, “Chivas 25 yıllık 500 TL zam diğerlerine 100 TL oranında zam geldi” dedi.

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla bazı alkollü içeceklere zam daha geldiğini duyurdu.

Aybaş, yaptığı açıklamada bir içki grubundaki viski, votka ve likörlere zam yapıldığını belirtti. Aybaş'ın açıklamasına göre eski fiyatı 5 bin lira olan bir viskiye 500 lira, diğer ürünlere 100 lira zam geldi.

Bu yıl yapılan altıncı zam

Enflasyonun yüksek oluşuyla beraber ÖTV'de de artışın yaşandığı 2022 yılında alkol fiyatlarına toplam 6 kere zam yapıldı. Son zam 18 Temmuz itibarıyla yapılmıştı.

Geçtiğimiz aylarda Resmi Gazete’de yayımlanan kararda alkolde ÖTV oranları değişikliğine gidildiği duyurulmuştu. Açıklamada, “Söz konusu mamullerin gençleri alkole alıştırmada etkili olduğu, içiminin kolaylaştırılması için içine şeker, aroma ve gaz basıldığı, fiyatının alkol derecesi düşük diğer içkilere nazaran düşük olması nedeniyle erişiminin kolay olduğu gözlemlendiğinden, litre başına uygulanan asgari maktu vergisinde değişiklik yapıldı” ifadeleri kullanılmıştı.

İşte Özgür Aybaş'ın yayınladığı zamlı liste: 

Sonraki Haber