Cumhurbaşkanlığı Personel Müdürü, Sayıştay Başkanı oldu

Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü iken Sayıştay Başkanlığı’na aday olan Yener Meclis tarafından yapılan gizli oylama ile Sayıştay Başkanlığına seçildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Sayıştay Başkanlığı'na, Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener seçildi.

Genel Kurul'da gizli oyla yapılan seçimde, Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener ile Sayıştay 6. Daire üyesi Mehmet Aksoy yarıştı.

Yener, 255 oyla Sayıştay Başkanlığına seçilirken, Aksoy 4 oy aldı. Seçimde 1 boş oy çıkarken, 10 oy da geçersiz sayıldı.

Yener, daha önce Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü, ardından da Kanunlar ve Kararlar Genel Müdür Yardımcılığı yaptı.

Yener, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü oldu.

Yener, bir dönem de Türkiye Boks Federasyonu’nda asbaşkan olarak görev yaptı.

"SARAY TARAFINDAN SAYIŞTAY'A KAYYUM ATANIYOR"

CHP'li Özel, Metin Yener'in Sayıştay Başkanlığı'na seçilmesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Saray tarafından Sayıştay'a kayyum atanıyor" dedi.

Twitter'dan yaptığı paylaşımda Özel, "Saray tarafından Sayıştay'a kayyum atanıyor. Sayıştay'ın kapısından girmemiş birisini etkin denetim yap(ma)mak üzere kayyum olarak saray tarafından atıyorsunuz! Tarih önünde kaydetmek üzere söylüyoruz ki biz bu kayyum atamasına alet olmayacağız, meşruiyet kazandırmayacağız!" ifadelerini kullandı.

METİN YENER KİMDİR ?

Sayıştay'ın yeni başkanı Yener, yıllardır Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakındaki bürokratlardan. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü ve Kanunlar ve Kararlar Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. Yener, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü oldu. Yener, bir dönem de Türkiye Boks Federasyonu'nda asbaşkan olarak görev yaptı.

Sonraki Haber