Davutoğlu'nun Akşener'den talebi ortaya çıktı

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu'nun İYİ Parti lideri Akşener'e götürdüğü teklif ortaya çıktı. Davutoğlu, Akşener'den 40 milletvekili istemiş.

Seçimlere CHP listelerinden girerek Meclis'te 10 vekille temsil hakkı kazanan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, gazeteci Ruşen Çakır'ın yayınında "En son tercihim seçime CHP listelerinden girmekti." demişti. Davutoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e 'ittifak' teklifinde bulunduğunu söyleyerek "Üç partiye 'gelin birlikte girelim' dedim. İYİ Parti'ye teklif götürdüm, 'Bu sağ seçmen CHP'ye oy vermez, beraber olalım' dedim. Bütün yolları denedim ben." ifadelerini kullanmıştı.

Davutoğlu'nun gündem yaratan bu açıklamalarının ardından İYİ Parti ile ilgili bir açıklama geldi.

Söz konusu açıklamayı, İYİ Parti'den seçimlerin ardından istifa eden Ahat Andican yaptı. TV100 ekranlarında Kübra Par'ın sunduğu Farklı Açılar'da konuşan İYİ Parti'nin kurucularından ve 27. dönem İstanbul Milletvekili Ahat Andican, Davutoğlu'nun Akşener'e teklif götürdüğünü söyledi. Andican, o dönem Akşener ile konuyla ilgili bir görüşme gerçekleştirdiğini de belirtti.

Sonrasında Davutoğlu'nun Akşener'e bir taleple geldiğini ifade eden Andican, Gelecek Partisi liderinin 40'ın üzerinde milletvekili isteğinde bulunduğunu aktardı.

Andican, "Ben o dönemde sayın genel başkanla bir ön görüşme de yapmış olduğum için biliyorum. Sayın Davutoğlu böyle bir taleple geldi. Birlikte şey yapalım falan ama istediği rakam çok yüksekti. 40’ın üzerinde milletvekili istedi. İki parti bir araya gelirse 100’ün üzerinde milletvekili çıkarılacağı iddiasıyla geldi." şeklinde konuştu.

Sonraki Haber