Mansur Yavaş'tan adaylık iddiaları için yeni açıklama

İYİ Parti kulislerinde adı "Erdoğan'a karşı kazanabilecek tek aday" olarak konuşulduğu iddia edilen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş bu iddialara canlı yayında yanıt verdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İYİ Parti içerisinde adının yeniden cumhurbaşkanı adayı olarak konuşulduğuna dair iddialarla ilgili bir açıklama yaptı.

Hatırlanacağı gibi İYİ Parti kulislerinde ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın adı yeniden konuşulmaya başlandığı, partinin yaptırdığı anketlerde Yavaş’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısında “kazanma ihtimali en güçlü aday” olduğu sonucunun ortaya çıktığı iddia edilmişti. 

 Cumhurbaşkanı adayının Altılı Masa'nın konusu olduğunu belirten Yavaş, "Ben, sayın Genel Başkanımızın ve sayın Akşener'in iradelerine karşı hiçbir hareketin içerisine girecek değilim" dedi.

Halk TV ekranlarında gazeteci İsmail Küçükkaya'nın konuğu olan Mansur Yavaş bu iddialar üzerine şunları söyledi:

"Hiç açıklanacak bir şey yok. İki yıl önce ne söylediysem hâlâ aynısını söylüyorum. Ben sayın genel başkanımızın, sayın Akşener'in iradesinin dışında bir şeye girecek değilim. Bu konuyu hiç kimseyle konuşmadım. Kaç gündür deprem bölgesindeyiz. Bu konu 6'lı masanın konusu. Onların alacağı kararı sonuna kadar desteklerim. Benim durumum aynı. Özellikle belirtmek istiyorum. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin faaliyetlerine ve deprem bölgesinin sorunlarına yoğunlaşıyoruz. Benim sorunum bu."

Halk TV'de İsmail Küçükkaya'nın programında açıklamalarda bulunan Yavaş, "2 yıl önceki bütün televizyon programlarında ne söylediysem halen aynısını söylüyorum. Ben, sayın Genel Başkanımızın ve sayın Akşener'in iradelerine karşı hiçbir hareketin içerisine girecek değilim. Gündemimizde de yok. Şu anda 45 bin cenazemiz var, binlerce yaralımız var" ifadelerini kullandı.

"Kaç gündür deprem bölgesindeyim" diyen Yavaş, şunları söyledi:

"Bu konu benim dışımda bir konu, Altılı Masa'nın konusu. Sayın Genel Başkanımız ve sayın Akşener'in rızasıyla yapılmayan hiçbir şeye girmem. Onların alacağı karara da sonuna kadar destek veririm. 2 yıldır aynı şeyi söylüyorum. Dünkü televizyon yayınından sonra artık değerlendirmeler oldu. Benim durumum aynı. Ankara Büyükşehir'in faaliyetlerine ve deprem bölgesine yoğunlaşıyoruz."

'KAHRAMANMARAŞ'A GİTTİM VALİ'YE 'EMRİNİZDEYİM' DEDİM'

Kızılay'dan bizimle temasa geçen olmadı. Ekiplerimiz AFAD ile görüştüler hala iş birliği içindeler. Kahramanmaraş'a gittiğimde Sayın Vali'yi ziyaret ettim, elimizdeki iş makinelerinin listesini verdim ve emrinizdeyim dedim.

Kızılay ile iletişimimiz şöyle oldu, Kızılay'ın çadırlarını bölgeye gönderecektik. Olabilir dediler daha sonra telefonlarımıza cevap vermediler. TIR'lar deprem bölgesinde çadır olmadan gitti. Cevap vermiyorlar, şuraya gidin buraya gidin de demiyorlar. Kızılay ile AFAD arasında da büyük bir koordinasyonsuzluk var.'

Mansur Yavaş, İsmail Küçükkaya'nın 'adaylık' sorusuna da yanıt verirken, ' 'İki yıl önceki televizyon programlarında ne söylediysem aynısını söylüyorum. Sayın Genel Başkanımızın, Sayın Akşener'in fikirlerine karışacak değilim. Onların alacağı kararlara asla karışmam. Dünkü TV programından sonra bazı değerlendirmeler oldu ama kim nasıl değerlendirir onu bilmem. Benim bu konuyu konuşacak durumum da yok açıkçası, 45 bin cenazemiz var. Ankara'da farklı sorunlarımız var.' ifadelerini kullandı.

 "Altılı Masa böyle bir karar verirse bunu bir görev olarak kabul ederim" demişti

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş önceki gün HaberTürk canlı yayınında  “Millet İttifakı’nın adayları içinde zikredilen üç isimden birisiniz. Aday mısınız? Bu konuşuluyor mu? Ya da cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda duruşunuz nedir?” sorusuna şu yanıtı vermişti:

“Ben de basından okudum ama bu konuda hiç kimseyle bir görüşmem olmadı. Bu konu Altılı Masa’nın konusu. Altılı Masa en uygun kararı verecektir. Ben görüşlerimi daha evvel de belirttim. Bunu herkes duydu. Dolayısıyla onun üzerine tekrar bir şey söylemeye gerek yok. Altılı Masa bu konuda ne karar verirse ona uyacağız. Benim böyle bir talebim yok ancak Altılı Masa böyle bir karar verirse bunu bir görev olarak kabul ederim.”

 

Sonraki Haber