Van'da DEM Partili Abdullah Zeydan mazbatayı teslim aldı

Van'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde en yakın rakibi olan AK Partili Abdulahat Arvas’ı büyük farkla geride bırakarak Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen, ardından memnu hakları alınıp tepkiler üzerine geri verilen DEM Parti adayı Abdullah Zeydan bugün mazbatasını teslim aldı.

Seçime 2 gün kala mesai bitiminden 5 dakika önce memnu hakları elinden alınan, kamuoyunun tepkisinin ardından geri verilen DEM Parti’nin Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Abdullah Zeydan’ın mazbatayı aldı.  Zeydan'a, Eş Başkan Neslihan Şedal da eşlik etti.

''Tüm kesimlere şükranlarımızı sunarız''

Çıkışta gazetecilere konuşan Abdullah Zeydan, seçimlerin toplumsal barışa vesile olmasını diledi. 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde hem Van'da hem tüm ülkede demokratik hakkını kullanan bütün herkese teşekkür eden Zeydan, "Bu seçimlerin toplumsal barışımıza, hukukun üstünlüğüne ve hayırlı hizmetler üretmemize vesile olmasını diledik. Kısa bir süreliğine de olsa hukukun, adaletin askıya alındığı bir süreçten sonra demokrasiden yana, hukuktan yana, adaletten yana tavır alan başta iradesini sahiplenen, onurunu sahiplenen Van halkımız olmak üzere bu süreçte hukuktan, adaletten, eşitlikten yana tavır alan 85 milyon yurttaşımıza, bütün siyasi parti liderleri ve temsilcilerine, bütün demokratik kitle, meslek örgütleri, basın emekçilerine hukuktan, adaletten yana duyarlılık gösteren tüm kesimlere şükranlarımızı sunarız. YSK'nın aldığı bu hukuktan ve adaletten yana kararın ülkemizde hukukun üstünlüğü, adaletin tesisi ve toplumsal barışın umutlarını, birlikte özgür ve onurlu yaşamı daha da güçlendirmiştir. Barış anneleri aramızda. Coğrafyamızın, ülkemizin artık çatışmaya, hukuksuzluklara ihtiyacı yok" dedi.

"Kollarımızı sıvayacağız"

Toplumsal barışa ihtiyaç olduğu söyleyen Zeydan, "Birlikte onurlu, özgür bir yaşamı tesis etme yönünde sorumluluklarımız var. Artık toplumsal barışı inşa etme ve artık güzel kentimize, halkımıza hizmet üretme zamanıdır. Bugünden tezi yok, sevgili Eş Başkanımız Neslihan Şedal, belediye meclisimiz ve kentimizin bütün dinamikleri, demokratik kitle örgütleri, STK'larla kentimizin bütün sorunlarına bir an önce çözüm bulma ve halkımızın hak ettiği hizmetleri, halkımıza sunabilmek için kollarımızı sıvayacağız. Bütün yurttaşlarımıza hayırlı olsun" diye konuştu.

Ne olmuştu ?

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM), Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için daha önce eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile aynı koğuşu paylaşan Abdullah Zeydan’ı ve Neslihan Şedal’ı aday gösterdi.

Resmi adaylık başvurusunu ise Abdullah Zeydan yaptı. Türkiye’de 31 Mart Pazar günü gerçekleşen yerel seçimde DEM Parti, 28 puan farkla Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazandı.

Ancak Adalet Bakanlığı'nın Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının geri alınması için seçimden 2 gün önce başvuruda bulunduğu ortaya çıktı.

Başvurunun ardından Zeydan’ın ezici oy farkıyla seçimi kazanmasına rağmen mazbatanın AK Partili Abdulahat Arvas’a verilmesine karar verildi.

Karar, ülke genelinde tepkiyle karşılandı. Çok sayıda kentte binlerce yurttaş sokaklara çıkıp protesto gerçekleştirdi. Yurttaşların yanı sıra siyasi parti temsilcileri, demokratik kitle örgütleri, hukukçu, pek çok ünlü isim karara sert tepki gösterdi.

Başta Van olmak üzere, İstanbul, Ankara, İzmir, Hakkâri, Mardin ve Diyarbakır gibi çok sayıda kentte aralarında gazetecilerin de olduğu 200’ü aşkın kişi gözaltına alındı.

Siirt, Bitlis ve Van’da ise 15 günlük eylem ve gösteri yasağı kararı alınırken bir ilçede ise sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Yaşananlar büyük yankı bulurken Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Zeydan’ın memnu haklarının iade edilmesine karar verdi. Zeydan’ın haklarının iade edilmesi ülke çağında büyük sevinçle karşılanırken 4 Mart’ta (dün) Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi hakkında inceleme başlattı.
#memnu haklar

Sonraki Haber