Sigaraya bir zam daha

2022 yılının başından bu yana zam üstüne zam gelen alkol ve sigara fiyatlarında bir sınır daha aşıldı. Bir sigara gurubuna gelen yeni zamla birlikte sigarada 30 TL'lik baraj da aşılmış oldu.

Sigara ve alkol ürünlerine yapılan zamlara bir yenisi daha eklendi. Bu kez JTİ grubu sigara markalarına zam geldi.

Açıklanan yeni zamlı listeye göre sigara fiyatlarındaki 30 TL sınırı da aşılmış oldu.

ERDOĞAN DA ZAMLARI SAVUNMUŞTU

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılının başından bu yana tütün ve alkol ürünlerine yağmur gibi yağan zamlar için "Devamlı artırıyoruz. Bundan çok rahatsızlar. Hem suluda artırıyoruz, hem sigarada artırıyoruz. Aç sefil geziyor, rakıyı birayı almaktan geri durmuyor" demişti.

ÖTV ASGARİ MAKTU TUTARLARI ZAMLANMIŞTI

 27 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı kararına göre Aralık ayı sonuna kadar sigara, alkollü içkiler ve içeceklerden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) asgari maktu tutarları zamlanarak sigarada 0.71 TL'den 0.78 TL'ye çıkarılmıştı. Zamlanan asgari maktu tutarları ile birlikte bir paket sigaradan alınan ÖTV tutarı 1.69 lira artırılmış oldu.  Alkollü içkilerden alınan özel tüketim vergisi de (ÖTV) yüzde 25 oranında arttıralarak biradaki maktu ÖTV tutarı 4,40 liraya, rakıdaki ÖTV 602,48 liraya çıkartıldı. Alkol derecesi yüzde 18 ve daha az olan şaraplardaki ÖTV tutarı 175,56 liraya, alkol derecesi yüzde 22 ve fazla olanlarda ise 602,48 liraya yükseltildi.

12 Kasım 2022 zamlı sigara fiyatları listesi şöyle;

Not: Sigara markalarının basın yoluyla yayınlanması yasak olduğu için markalar Haber3.com tarafından mozaiklenmiştir.  

Not: Sigara markalarının basın yoluyla yayınlanması yasak olduğu için markalar Haber3.com tarafından mozaiklenmiştir.   

Sonraki Haber