Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrı: Fahiş fiyat artışları...

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük yazdı: Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrı: Fahiş fiyat artışları...

Levent Küçük levent80@gmail.com

Dünyadaki ekonomik, sosyal ve siyasi gelişmeler ve bunların ekonomik etkilerini biliyoruz. Ülkemizde, halk pazarlarından büyük zincir marketlere kadar satıcıların istediği fiyatla ürün sattığı, maliyet artışlarını satış fiyatlarına hemen yansıttığı bir ekonomik düzende yaşıyoruz. İğneden ipliğe kadar her üründeki fahiş fiyat artışları, sabit gelirliler başta olmak üzere, tüketicilerimizi perişan etmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın ürünlerdeki fahiş fiyat artışlarına ilişkin, "Para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dışında atılacak adımları da ilk Kabine Toplantımızda masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıca gideriz" sözünüzün gereğini acilen bekliyoruz.

Bununla birlikte, kısa vadeli politika ve tedbirlerin çözüm olmadığını geçmiş dönemlerde hepimiz yaşadık, öğrendik. Üreticinin ve üretimin desteklenmesi, rekabetin sağlanması, aracısız lojistik ve dağıtım zincirleri oluşturulması ve mevcut vergilerin gözden geçirilmesine kadar tüketicilerimizi, vatandaşlarımızı koruyacak ne tedbir var ise uygulamaya konulmasını, revize edilmesini istiyoruz. Piyasa bozucu faaliyette bulunan firmalara en ağır yaptırımların uygulanmasını ve piyasa denetimlerinin sürekli olmasını bekliyoruz.

Vatandaşlarımız, yaklaşan kış şartlarının sebze ve meyve fiyatları üzerindeki olumsuz etkileri de dikkate alınarak, tüm ürünlerdeki fiyat artışlarının biran önce önüne geçilmesini ve ekonomik olarak korunmayı acilen bekliyorlar. Söz değil, uygulama ve bunların olumlu etkilerini görmek istiyorlar.

Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere yetkili tüm kişi ve kurumlara çağrıda bulunuyoruz.

Saygılarımla

Levent Küçük
Genel Başkan
Tüketiciler Derneği (TÜDER)

Tüm yazılarını göster