Neşet Ertaş filmi için mahkeme kararını verdi

Sanatçı Neşet Ertaş’ın hayatını anlatan “Garip Bülbül Neşet Ertaş” filmi hakkında açılan davada karar çıktı.

Neşet Ertaş'ın hayatını anlatan "Garip Bülbül Neşet Ertaş" filmi, mahkeme kararıyla vizyona girmeyecek. Konuya ilişkin konuşan yapımcı Mustafa Uslu, "Filmimiz bugün itibariyle sansüre uğradı" dedi.

Ailenin avukatı Uğur Çapkın, yayınlanmasına iki gün kala iptal kararı alınan film hakkında şunları söyledi:

"Mahkemelerden biri haklılığımızı nihayet gördü ve tedbir kararı verdi. Film vizyona girmeyecek. Cuma günü diğer dosyadan da karar bekliyoruz" dedi.

Filmin vizyona girmemesi ile ilgili açılan davalardan birisi de 16 Aralık Cuma günü görülecek.

Ertaş'ın ailesi, yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın, yapımcılığını ise Mustafa Uslu’nun üstlendiği film hakkında açıklama yapmış ve şu ifadeleri kullanmıştı: 

Öncelikle belirtelim ki, Neşet Ertaş’a hayatta iken defalarca bu tür teklifler gelmesine rağmen, kendisi ile ilgili sadece belgesel yapılmasına rıza göstermiş, sinema filmi konusuna asla müsaade etmemiştir. Neşet Ertaş’ın ailesi ve mirasçıları olarak açıkça ve önemle belirtmek isteriz ki, bu hususta bizlerden herhangi bir izin veya muvafakat alınmamıştır. Yapılmakta olduğunu öğrendiğimiz film çalışmasının, Telif Hakları ile ilgili yasa ve yönetmelikler başta olmak üzere, ilgili mevzuata tamamen aykırı olduğu açıkça ortadadır."

Kararın ardından bir televizyon programına konuşan yapımcı Mustafa Uslu, "biz büyük usta Neşet Ertaş'ı asla incitecek bir şey yapmadık. Ben zaten bu kitabın haklarını almıştım, aileyle görüşme nedenim de gönülleri almak istememdi. Alınan mahkeme kararı ile filme tedbir konuldu. Yani filmimiz bugün itibariyle sansüre uğradı" dedi. 

Sonraki Haber