Facebook’tan binlerce kullanıcıyı ilgilendiren karar

Facebook kullanıcıların paylaştığı ve basın kuruluşlarınca üretilen içeriklerin telif hakları için ödeme yapılacağını açıkladı.

Facebook'tan yapılan açıklamada, birçok yerel ve ulusal Fransız basın kuruluşunu temsil eden Genel Bilgi Basın İttifakı ile anlaşma imzalandığı, bu çerçevede, kullanıcıların paylaştığı ve bu basın kuruluşlarınca üretilen içeriklerin telif hakları için ödeme yapılacağı belirtildi.

Ayrıca söz konusu basın kuruluşlarının Ocak 2022'de Fransa'da yürürlüğe girecek "Facebook News" uygulamasına erişimi olacak.

APIG Başkanı Pirre Louette, yaptığı açıklamada, Facebook ile yapılan anlaşmanın Fransız yasalarının uygulanmasını sağlayacağını ve Fransız basın kuruluşlarına önemli finansman katkısında bulunacağını belirtti.

Avrupa Birliği (AB) telif hakları kararnamesini hayata geçiren ilk ülke Fransa olmuştu.

Instagram'dan yeni özellik: Sorun varsa sallamanız yeter! Netflix'ten bir ilk daha: İzlenme sayılarını paylaştı Dikkat! Bu telefon, Apple'ın iPhone 13 mini'sine rakip olabilir Metaverse'te büyükelçiliği olan ilk ülke olacaklar! 70 milyon yıl önce yaşamış yeni bir dinozor türü bulundu