Google'dan yapay zekaya ''seçim'' kısıtlaması

Google, "Gemini" adlı yapay zeka (AI) sohbet robotunun Hindistan, ABD ve İngiltere'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerde, bu yıl seçim yapılacak seçimlerle ilgili sorulara cevap vermesine kısıtlama getirme kararı aldı.

Google'ın Hindistan ekibinden yapılan açıklamada, sohbet robotunun kullanımına ilişkin yeni düzenlemeler getirileceği bildirildi.

Açıklamada, dünya genelinde 2024'te birçok seçim düzenleneceği ve dezenformasyonla mücadele amacıyla Gemini'nin seçimlerle ilgili sorulara cevap vermesinin kısıtlandığı belirtildi. Gemini, bu tür sorulara "Şu an bu soruya nasıl cevap vermem gerektiğini düşünüyorum. Bu süre içerisinde Google arama motorunu kullanmayı deneyebilirsiniz." cevabını verecek.

Google, daha önce Gemini'nin beyaz tenli insanları siyahi tasvir etmesiyle eleştirilmiş ve tarihi figürlerin yanlış tasvirleri nedeniyle özür dilemişti. 23 Şubat'ta ise Gemini'de bulunan insan resimleri oluşturma özelliği, tarihi karakterlerin yanlış tasvirlerinin ardından askıya alınmıştı.

Hindistan, 4 Mart'ta yapay zeka platformlarının ve uygulamalarının kamuya açıklanmasından önce hükümetten onay alınmasını talep etmişti.

Sonraki Haber