İstanbul'da 3 ilçeyi birbirine bağlayacak tramvay hattı geliyor

İstanbul Anadolu Yakası'nda 3 ilçeyi birbirine bağlayacak Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Tramvay Hattı'nın Ulaşım Etüt Raporu'na İBB Meclisinden onay çıktı.

İBB Meclisi haziran ayı ikinci birleşimi, Meclis 1. Başkanvekili Nuri Aslan başkanlığında Saraçhane'deki belediye binasında yapıldı.

Meclis toplantısında, fizibilite çalışmaları tamamlanan Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Tramvay Hattı'na ait Ulaşım Etüt Raporu gündeme geldi.

Ulaşım ve Trafik Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu ortak raporuna göre, Üsküdar Meydanı'ndan başlayarak Kadıköy rıhtıma, oradan da Maltepe’ye uzanacak hat toplam 21,3 kilometre uzunluğunda ve 33 duraktan oluşacak.

Yapımına bu yıl içerisinde başlanması hedeflenen hattın günlük yolcu sayıları 2027'de 198 bin 964, 2040'ta 277 bin 302 ve 2050'de 312 bin 356 olarak hesaplandı.

Daha önce yapılan tanıtımda "AnadoluTRAM" ismi verilen hat, Söğütlüçeşme durağında Marmaray'la ve yeni projelendirilen Yenidoğan-Söğütlüçeşme metro hattı ile entegre olacak. Ayrıca güzergah üzerinde Ümraniye-Ataşehir-Göztepe ile Dudullu-Bostancı metro hatlarıyla da bağlantı sağlayacak.

Gündem maddesi mecliste oy birliğiyle kabul edildi.

Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş müjdeyi verdi

Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş, sosyal medya hesabından tramvay hattının güzergahını paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

"Üsküdar’ımız için güzel haberi paylaşmak istiyorum. Anadolu Yakası’nda 3 ilçeyi birbirine bağlayacak Üsküdar-Kadıköy- Maltepe Tramvayı projesi İBB Meclisi’nden oy birliği ile geçti. Projenin hazırlığında emeği olan herkese ve desteğini sunan bütün meclis üyelerine teşekkürler."

Sonraki Haber