için kaldı

2016 yılı çok sıcak olacak !

2016 yılı çok sıcak olacak !

2015 yılı en sıcak yıl olarak kayıtlara geçecek..El Nino etkisiyle 2016 yılının daha da sıcak olması bekleniyor.

2015 yılı sıcaklık rekoru kırmak üzere… En sıcak yıl olarak kayıtlara geçmesi beklenen 2015’in ardından, El Nino etkisiyle 2016’nın daha da sıcak olacağı öngörülüyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından yapılan açıklamada, yeryüzü sıcaklığının endüstrileşme öncesi döneme göre bir santigrat derece arttığı belirtildi. WMO, artışla beraber, 2015’te “sembolik ve önemli bir dönüm noktasına” ulaşıldığını söylüyor.

Bu sıcaklık artışına, insan kaynaklı küresel ısınmayla birleşen kuvvetli El Nino’nun sebep olduğu ifade ediliyor.

El Nino hava olayı, Pasifik Okyanusu’nda deniz yüzeyinin ısınmasıyla kendini gösteriyor; aşırı sıcak hava ve su baskınları gibi doğa olaylarının yaşanmasına neden oluyor.

Meteorologlar bu yıl El Nino’nun ekim ile ocak ayları arasında zirve yapmasını ve tüm zamanların en kuvvetlilerinden biri olmasını bekliyor.

"GEZEGENİMİZ İÇİN KÖTÜ HABER"

1961-1990 yılları arasında yer yüzeyinin ortalama sıcaklık seviyesi 14 santigrat dereceydi. Bu senenin ocak ile ekim ayları arasında yapılan ölçümler, bu yıllara göre yer yüzeyi sıcaklığının 0.73 santigrat derece yükseldiğini gösteriyor. Bu yılki sıcaklık, sanayileşme öncesi döneme denk gelen 1880-1899 yılları ortalamasının ise tam 1 santigrat derece üzerinde.

WMO Genel Sekreteri Michel Jarraud rekorla ilgili olarak, “Bu, gezegenimiz için kötü haber” dedi.

2016 DAHA SICAK OLACAK

2011-2015 yılları, 1961-1990 arası dönem referans alındığında 0.57 santigrat derecelik artışla kayıtlara “en sıcak 5 yıl” olarak geçti.

Önümüzdeki yılın, devam edecek El Nino etkisiyle daha da sıcak olacağı ifade ediliyor. Bunda son 30 yıldır her sene artış göstererek üst üste rekor kıran sera gazı seviyesindeki artışın da etkisi olduğu belirtiliyor. 

EL NINO NEDİR? 

Her 3 ila 7 yıl arası yaşadığımız El Nino, Pasifik Okyanusu’nun fazla ısınmasıyla yaşanır ve genellikle bir yıl boyunca etkisini sürdürür. El Nino (İspanyolca erkek çocuğu anlamına gelir) yarattığı ısıtıcı etki nedeniyle kasırgalara, şiddetli yağışlara, taşkınlara, kuraklıklara, yangınlara ve tarımsal ürün kayıplarına yol açıyor. Dünya Meteoroloji Örgütü, mart ayında başlayan El Nino doğa olayının, 2015 yılının son yarısında etkisini giderek artırabileceğini ve son 50 yılın en güçlülerinden biri olabileceğini bildirdi.

TÜRKİYE'YE ETKİSİ NEDİR?

Uzmanlar, El Nino nedeniyle Türkiye’ye kış mevsiminin geç geleceğini ifade ediyor. Türkiye’de ekim ve kasım ayları normal sıcaklık değerlerinin üzerinde geçti.