ABD'den Kürt gruplar açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı, Münbiç için kritik açıklamalarda bulundu.

ABD'den Kürt gruplar açıklaması
A+ A-

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jeff Davis, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adlı grubun büyük ölçüde Fırat Nehri'nin doğusuna döndüğü, bazı unsurların ise tam kontrolün sağlanması için Münbiç'te kaldığı iddiasında ısrar ederek, "Ancak amaç Münbiç'i DAEŞ doğmadan önce kim kontrol ediyorsa onların kontrol etmesidir. Bunlar da Araplardır." dedi.
 
Bakanlık sözcülerinden Yüzbaşı Davis, düzenlediği basın brifinginde  gazetecilerin sorularını cevapladı.

Davis, AA muhabirinin, verilen taahhütlere rağmen YPG'nin hala nehrin  batısında bulunduğunu hatırlatarak, "Siz bu kişilerin sözlerini tuttuğunu  düşünüyor musunuz?" sorusuna şu karşılığı verdi:
 
"Birçok Kürt ve diğer unsurlardan oluşan SDG içinde bizim birlikte  çalıştığımız kişiler sözlerini tuttu. Verdikleri söz gidip Münbiç'i kurtarmak ve  sonra Fırat Nehri'nin doğusuna dönmekti. Son üç gündür bunu yerine getirdiler.  Münbiç'te kalan bazı unsurlar olduğunu biliyoruz. Bu da anlaşılabilir bir durum  çünkü Münbiç'teki iş hala bitmedi. Münbiç'te zorlu bir yol var önümüzde. Bu  unsurlar el yapımı patlayıcıları temizliyor ve Münbiç'te uzun dönemli güvenlik  için şartları oluşturuyor. Münbiç hala DAEŞ'in karşı saldırılarına hedef  olabilir. Ancak konuştuğumuz herkesin de kabul ettiği gibi burada amaç Münbiç'i  DAEŞ doğmadan önce kim kontrol ediyorsa onların kontrol etmesidir. Bunlar da  Araplardır."
 
Bölgeden gelen bilgilerin ABD'nin söyledikleriyle çeliştiği  hatırlatılan Davis, buna karşılık, "Bizim (SDG içinde) birlikte çalıştığımız  birimler, karargah unsurları, lider kadrosu ve bağlantı içinde olduklarımız  söylediklerini yerine getirdi." ifadesini kullandı.
 
Türkiye'nin "oyunu kitabına göre oynadığını" söyleyen Davis, müşterek  güçlerin Cerablus'u aldıktan sonra sınır boyunca batıya doğru ilerlediğini, bunu  da olumlu bulduklarını dile getirdi.
 
Davis, Kürt grupların Fırat üzerindeki Tişrin barajının doğusuna  gittiğinde ısrar ederek, bu grupların Rakka'ya yönelik saldırının başlatılması  için en uygun pozisyonu almaya başladıklarını söyledi.

AA