Monaco - Beşiktaş: 1-2
Kasko sigortasında flaş gelişme
Baykal'ın doktorundan flaş açıklama ! İşte son durumu

ABD'den PYD'ye destek açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, PKK'nın Suriye kolu PYD'yi desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

ABD'den PYD'ye destek açıklaması
A+ A-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, ABD'nin, PKK'nın Suriye uzantısı olan PYD ile ilgili pozisyonunu koruduğunu, bununla birlikte Fırat Kalkanı Harekatı kapsamındaAnkara'nın attığı adımlara destek verdiğini vurgulayarak, "Türkiye'nin kendi sınırlarını güvenli hale getirmek için başlattığı saldırıları destekliyoruz." dedi.

Toner, günlük basın toplantısında Türkiye'nin Suriye'deki (Fırat Kalkanı Harekatı kapsamındaki) eylemleri ve siyasi geçiş süreci ile ilgili soruları cevaplandırdı.

"ESAD SURİYE'NİN LİDERİ OLMA MEŞRUİYETİNİ KAYBETTİ"

Toner, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Suriye'deki geçiş sürecinde Esad'ın iktidarda kaldığı bir durumu kabul etmeyecekleri" yönündeki açıklamasının sorulması üzerine ABD'nin Beşşar Esad'ı meşru bir lider olarak görmediğini belirtti.

Suriye'nin geleceğine Suriyelilerin karar vereceğini vurgulayan Toner, bu sebepleCenevre'deki müzakere sürecinin önemli olduğunu ve burada taraflar arasındaki görüşmelerde siyasi geçiş süreciyle ilgili konuların masaya yatırılmasını beklediklerini ifade etti.

Toner, "Bize göre o (Esad), Suriye'nin lideri olma meşruiyetini kaybetmiştir ancak bu konuda nihai olarak Suriyeliler karar verecektir." şeklinde konuştu.

"PYD'Yİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Sözcü Toner, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın Londra'da yaptığı "Rakka operasyonunu PYD'nin suistimal etmesine izin verilmemeli" şeklindeki açıklamalarına dair değerlendirmelerde de bulundu.

Kuzey Suriye'de IŞİD'e karşı savaşan Kürt grupları desteklediklerini vurgulayan Toner, "Onları desteklemeye devam edeceğiz ve bu konuyu Türkiye ile düzenli olarak konuşuyoruz." dedi.

ABD'nin, PKK'nın Suriye uzantısı olan PYD ile ilgili pozisyonunu koruduğunu ima eden Toner, bununla Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Ankara'nın attığı adımlara destek verdiklerini vurgulayarak, "Türkiye'nin kendi sınırlarını güvenli hale getirmek için başlattığı saldırıları destekliyoruz." dedi.

Milli Savunma Bakanı Işık, ABD Savunma Bakanı Ash Carter ile Londra'da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı değerlendirmede "Türkiye'nin Rakkaoperasyonunu desteklediğini ancak PYD'nin Rakka operasyonunu fırsat bilerek bölgede yeni yerler ele geçirmesine izin verilmemesi gerektiğini" dile getirmişti.

RAKKA'YA YÖNELİK OPERASYONDA ÖSO DA YER ALMALI

Işık ayrıca, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) son günlerdeki başarılarını örnek göstererek DAEŞ'in kalesi konumundaki Rakka'ya düzenlenecek operasyonda ÖSO'nun da yer alması gerektiğini kaydetmişti.

Fırat Kalkanı Harekatı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, IŞİD başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve IŞİDkarşıtı koalisyona destek vermek maksadıyla 24 Ağustos tarihinde başlatılmış ve TSKdestekli ÖSO unsurları eliyle kısa süre içinde Cerablus ile Azez arasındaki bölge IŞİDmilitanlarından tamamen temizlenmişti.