İstifası istenen başkanlar hakkında AK Parti'den açıklama
Erdoğan: ''Bir gece ansızın vurabiliriz...''
Adalet Bakanı'ndan çarpıcı sözler !

CIA Başkanı'ndan işkence açıklaması

CIA Başkanı Brennan, ABD Başkanı'nın emiri olsa dahi işkence talimatı vermeyeceğini açıkladı.

CIA Başkanı'ndan işkence açıklaması
A+ A-

CIA Başkanı Brennan, ABD Başkanı emir verse dahi mahkumlara işkence edilmesi talimatını vermeyeceğini bildirdi.
 
ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı John  Brennan, ABD Başkanı'nın emri dahi olsa mahkumların sorgulaması sırasında  işkenceye başvurulmasına yönelik bir talimat vermeyeceğini söyledi. 
 
Brennan, Washington merkezli düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü’nde  konuştu.
 
ABD'de kampanyasını Müslüman karşıtı söylem üzerine kuran başkan aday adayı Donald Trump’ın Beyaz Saray'a yerleşmesi durumunda işkence yönetimini  yeniden uygulamaya koyabileceği yönündeki sözlerine gönderme yapan Brennan,  ABD’nin işkenceyle anılmasının ülkenin prestiji açısından büyük bir kayıp  olduğunu söyledi.
 
Brennan, bu yıl kasım ayında yapılacak seçimlerden sonra ülkeyi  yönetecek Başkan’ın emri dahi olsa mahkumlara yönelik bir işkence talimatı  vermeyeceğini bildirdi.
 
Brennan, “Boğulma hissi veren (waterboarding) işkence metodunun geri  gelmesini isteyen çağrılar var. CIA’in başında ben olduğum sürece öyle bir  noktaya tekrar gitmeyeceğiz” şeklinde konuştu.
 
“Türkiye yakın bir müttefik”
 
Öte yandan, konuşmasında bir soru üzerine Türkiye’yle ilişkileri  değerlendiren Brennan, Türkiye ile her konuda ortak fikre sahip olmasalar dahi  yakın ilişki içerisinde olduklarını söyledi.
 
Türkiye’yi "yakın bir müttefik" şeklinde tanımlayan Brennan, "Türkiye  ile her konuda aynı fikri paylaşmıyoruz. Çok net ve dürüst bir ilişkimiz var.  Yakın ilişki içerisinde olmak böyle bir durumdur." dedi.
 
Brennan, "Türk mevkidaşımla çok yakın ilişki içerisindeyim” ifadesini  kullanarak, Türkiye’nin bir çok farklı terör örgütüne karşı mücadele ettiğine  dikkat çekti.
 
Türkiye’nin Suriye’de muhalifleri destekleyerek, ülkenin geleceğinin  Beşşar Esed rejimine kalmaması için uğraştığını belirten Brennan, Suriye’nin  kariyeri boyunca karşılaştığı en karışık konu olduğunu söyledi.
 
Brennan, Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya karşı da mücadele ettiğini  vurgulayarak “Haklı olarak vatandaşlarını korumaya çalışıyor” diye  konuştu.