Trump böyle gözdağı verdi: Ciddi zarar görürsünüz

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları iyice kızıştı. ABD Başkanı Trump, ABD ile ticaret anlaşması yapmaması durumunda Çin'in ciddi zarar göreceğini söyledi.

Trump böyle gözdağı verdi: Ciddi zarar görürsünüz
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

ABD Başkanı Donald Trump, Pekin yönetiminin Washington ile bir ticaret anlaşması yapmaması durumunda, Çin’in “büyük zarar göreceği” uyarısı yaptı.

Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu uyarıyı yaptı:
“Çin’de iş yapacak kimse kalmayacak. Bu durum Çin için çok kötü ama ABD için çok iyi! Fakat Çin çok uzun yıllar boyunca ABD’den yararlandı ve oldukça ilerledi. Bu nedenle, Çin karşılık vermemeli, yoksa her şey daha kötü olur!

“Başkan Xi başta olmak üzere Çin’deki arkadaşlarıma bunu açıkça söylüyorum; eğer, ABD ile bir anlaşma yapmazsanız bu durum Çin’e büyük zarar verecek çünkü şirketler Çin’den ayrılmak zorunda kalacak. Çin çok pahalı. Harika bir anlaşmanız vardı, neredeyse tamamlanmıştı ve siz geri çekildiniz!”
Trump ayrıca Çin’e uygulanan ek gümrük vergilerinin ABD ekonomisindeki büyümeye katkı sağladığını belirterek şu paylaşımı yaptı:

“İlk çeyrekte beklentinin üzerinde elde edilen yüzde 3.2 oranındaki Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’yı Çin’e uygulanan ek gümrük vergileri oldukça destekledi. Bazı insanlar bunu anlamıyor!”

Medyada daha önce yer alan haberlerde, Washington yönetiminin Cuma günü Çin üzerinde uygulamaya başladığı ek gümrük vergilerine karşılık olarak Çin’in olası misilleme vergilerle yanıt vermesi olasılığı üzerine Trump, “vergi uygulanan çoğu şirketin Çin’den ayrılıp Vietnam gibi Asya ülkelerine yöneleceği” uyarısını yapmıştı.

ABD İLE ÇİN ARASINDAKİ TİCARET SAVAŞI

ABD ile Çin arasındaki "ticaret savaşı" bir yılı geride bıraktı. "Ticaret savaşı" müzakerelerinin son toplantısına katılmak üzere geçen hafta perşembe günü ABD'ye giden Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı, müzakerelerden eli boş dönmüştü. Çinli ve ABD’li heyetlerin iki gün boyunca yürüttüğü müzakerelerden sonuç alınamamıştı.

Çin Ticaret Bakanlığı cuma günü 200 milyar dolar tutarındaki Çin mallarına uygulanan tarifenin yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkmasına tepki göstererek, “Bundan derin üzüntü duyuyoruz. Gerekli karşı önlemleri almak zorunda kalacağız.” açıklamasını yapmıştı.

Çin'in yapacağını bildirdiği misillemenin büyüklüğü ve kapsamı bilinmiyor.

Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, müzakereleri “samimi ve yapıcı” olarak değerlendirirken, “Bu arada, ABD gelecekteki müzakerelere bağlı olarak uyguladığı yaptırımları kaldırabilir, belki de hiç kaldırmaz." ifadelerini kullanarak, yaptırımların gelecekte de sürebileceği sinyalini vermişti.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News