ABD'den Türkiye'ye gaz (!) ''Olmasalardı, başaramazdık''

ABD'den Türkiye'ye gaz (!) ''Olmasalardı, başaramazdık''
Güncelleme:

Obama'nın IŞİD Özel Temsilcisi McGurk: "Türkiye olmadan başaramazdık"

ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Suriye’de rejimle hareket eden Rusya'nın bombaladığı Halep’te ne Nusra Cephesi’nin ne de IŞİD'in bulunduğunu belirterek, “Çatışmaların durdurulmasına yönelik anlaşma hayata geçirilecekse ve devam edecekse orada şiddetin ciddi şekilde azaldığını görmeliyiz” dedi. McGurk, Türkiye’nin IŞİD'e karşı uluslararası kampanyanın “asıl partnerlerinden” biri olduğunu kaydederek “Türkiye'siz bunu başaramazdık” dedi.

McGurk, Beyaz Saray’ın günlük basın toplantısına katılarak IŞİD'e karşı yürütülen kampanyaya ilişkin gazetecilere bilgi aktardı. 

Hava saldırılarının başladığı tarihten bugüne gelince kadar örgütün hem Suriye’de hem de Irak’ta hareket kabiliyetini yitirdiğine ve toprak kaybettiğine işaret eden McGurk, örgütün son dönemdeki asker sayısının da azaldığına dikkat çekti.  

McGurk, yaklaşık 120 ülkeden IŞİD'e katılan yabancı savaşçının bulunduğunu ifade ederek ilk başlarda 35 bin olarak tahmin ettikleri savaşçıların sayısının şu anda 25 bine gerilediği kaydetti.  

TÜRKİYE'NİN ÖNLEMLERİ ETKİLİ OLDU

Baskı altında tutulan IŞİD'in, savaşçılarının maaşlarında da yarı yarıya azalmaya gittiğini belirten McGurk, Türkiye’nin sınırda 98 kilometrelik alanda artırdığı güvenliğin, örgütün yeni savaşçılar kazanmasını önlemedeki rolüne işaret etti. McGurk, “Türkiye bu sınırı kapatmaya başlamakla çok iyi bir iş yaptı” ifadesini kullandı.  

Halep kentinde sivillere yönelik son saldırılara ilişkin bir soruyu yanıtlayan McGurk, şu aşamada ülkede çatışmasızlık halini sağlayabilmek için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi.  

McGurk, bu hedefi başarmanın güçlüğünün farkında olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle Halep’in kuzeyindeki alana ilişkin çalışıyoruz çünkü Halep’in kuzeyindeki bu alan Nusra Cephesi’nin, IŞİD'in kontrolünde olan yer değil. Burada ılımlı muhalif gruplar bulunuyor. Çatışmaların durdurulmasına yönelik anlaşma hayata geçirilecekse ve devam edecekse orada şiddetin ciddi şekilde azaldığını görmeliyiz."  

RUSYA İNSANİ KRİZ YARATTI

McGurk, Rusya'nın hava saldırılarının Halep bölgesindeki durumu dramatik bir şekilde daha da karmaşıklaştırdığını dile getirerek “Rejimle hareket eden Ruslar Türkiye’den Halep’e ulaşan ana ikmal koridorunu vurdular. Ruslar silah koridorunu kapattıklarını söylüyor ancak bu aslında insani koridordu ve gerçek bir insani kriz yarattı” diye konuştu.  

McGurk, "Ruslar davranışlarında değişikliğe gitmezse ve rejim hareketlerinde değişiklikler gerçekleştirmezse geçiş için ciddi bir siyasi sürece sahip olamayız” ifadesini kullandı.

KOBANİ ZİYARETİNİN AMACI SİYASİ BİRLİK

Brett McGurk, bir soru üzerine, geçen haftalarda Kobani’ye gerçekleştirdiği ziyaretin amacının Şadadi kasabasının geri alınmasına yönelik operasyonun öncesinde Kürtler, Araplar, Hıristiyanlar ve diğer gruplar arasında “siyasi birliktelik” sağlamak olduğunu söyledi.

Arap kökenlilerin çoğunlukta olduğu Şadadi’nin IŞİD'den temizlenmesi için operasyonun devam ettiği bilgisini veren McGurk, operasyonun başarıya ulaşacağı konusunda iyimser olduklarını vurguladı.

TÜRKİYE OLMADAN BAŞARAMAZDIK

McGurk, Türkiye’nin IŞİD'e karşı uluslararası kampanyanın “asıl partnerlerinden” biri olduğunu kaydederek “Türkiye'siz bunu başaramazdık” dedi. McGurk, ABD Başkanı Obama’nın perşembe günü Dışişleri Bakanlığı'na giderek Suriye’de diplomatik ve siyasi çabalara ilişkin brifing alacağını sözlerine ekledi.