ABD'de iki ayrı koronavirüs mutasyonu tespit edildi

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde tespit edilen koronavirüs mutasyonunun ardından Güney Afrika mutasyonuna benzer daha bulaşıcı ve inatçı bir mutasyonun tespit edildiği açıklandı.

ABD’de iki ayrı araştırma ekibi New York’un merkezinde ve kuzeydoğusunda endişe verici yeni bir Covid-19 mutasyonu tespit ettiklerini açıkladı.

Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi'ndeki ekipler tarafından tespit edilen mutasyona genomik araştırmacıları tarafından B.1.526 adı verilirken şehrin büyük bir bölümünde mutasyonun tespit edildiğini açıkladılar.

Vücudun aşılara verdiği reaksiyondan kaçabilen ve daha yaygın hale gelebilen mutasyonun Güney Afrika mutasyonuyla bazı benzerlikler taşıdığı belirtildi.

SON BİRKAÇ HAFTADIR ARTIŞIN SEBEBİ TESPİT EDİLDİ

Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi'ndeki bir ekip, "Aralık sonundan Şubat ortasına kadar yeni mutasyonun tespit oranında istikrarlı bir artış gözlemledik. Son iki hafta içinde ise yüzde 12,7'ye varan endişe verici bir artışı tespit ettik" derken CNN’e konuşan ekip, “Son birkaç haftadır görülen endişe verici artış, bu mutasyon sebebiyle gerçekleşti” dedi.

Çalışma ekibini yöneten Columbia Üniversitesi’nden Araştırma Merkezi Direktörü Dr. David Ho, "Bu mutasyon muhtemelen New York'taki evlerde ortaya çıktı" dedi. Ho, “Virüsler her zaman mutasyona uğrar. Ne kadar çok insan enfekte olursa ve ne kadar uzun süre enfekte olursa, virüslerin değişme şansı o kadar artar. Bir hastanın vücuduna bir virüsün milyarlarca kopyası girebilir, içeride değişebilir veya mutasyona uğrayabilir” şeklinde konuştu.

KALİFORNİYA'DA YENİ MUTASYON

California San Francisco Üniversitesinden bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırmada, Kovid-19’un daha fazla bulaşıcı ve şiddetli hasta edici yeni bir varyantının bulunduğu belirtildi.

Söz konusu araştırma ekibinin, 1 Eylül 2020-29 Ocak 2021'ta eyaletin 44 bölgesinden 2 bin 172 test örneği üzerinde yaptıkları inceleme sonucu Kovid-19’un yeni türüne rastladıkları kaydedilen araştırmada, "B.1.427/B.1.429" veya "20C/L452R" adı verilen yeni türün İngiltere ve Güney Amerika’da ilk kez ortaya çıkan Kovid-19 varyantlarından farklı bir mutasyon modeli sergilediğine dikkat çekildi.

Araştırmanın yazarlarından California San Francisco Üniversitesi Laboratuvar Tıbbi Profesörü Dr. Charles Chiu, Fox Haber’e yaptığı açıklamada, bulgulardan dolayı endişeli olduğunu belirterek "Ancak şu an panik yapmıyorum. Bunu daha fazla araştırmalıyız." ifadelerini kullandı.

San Francisco halk sağlığı yetkilileri tarafından ön incelemesi devam eden araştırma sonucunun ileriki günlerde yayımlanacağı bildirildi.

Kovid-19 bilgilerini derleyen John Hopkins Üniversitesi verilerine göre, California, 3 milyon 543 binden fazla vaka, 50 bine yaklaşan can kaybı ile ülkede salgından en fazla etkilenen eyalet konumunda bulunuyor.

AA